Možná vám po přečtení článku o rozdílu mezi normálním cvičením a metamorfózou vytane v hlavě otázka (je zajímavé, že některé otázky vytanou v hlavě, jiné v pohlaví) a proč bych to vlastně měl chtít? Na co ta metamorfóza vlastně je? Na to odpovídám, zřejmě to chce každý proto, že chce zvýšit možnost prodeje své vlastní nabídky, své osoby či osobnosti na společném trhu. Proč chodí lidé do fitka? Proč se nechají oblbovat diplomovanými, leč hloupými trenéry a ničí si tělo podle jejich návodů? Proč nechají auto v garáži a šlapou do pedálů nebo jako blázni obíhají na sídlištích betonové bloky, v nichž bydlí? Protože chtějí dobře vypadat a chtějí něco udělat pro své zdraví a pro svoji fyzickou sílu. Biologická fyzická síla je věc nesmírně důležitá, protože za prvé je to jeden z nejdůležitějších pohlavních znaků, podle kterých si vás vybírají příslušníci a příslušnice druhého pohlaví a za druhé vám fyzická síla automaticky zajistí nezaměnitelné místo ve společenské hierarchii, je to jedna z mála věcí, nad kterou nikdo neohrne nos, protože to ani nejde. Zdraví je další věc, která v životě není tak úplně k zahození, stejně tak duševní pohoda a vnitřní harmonie. Na otázku, proč vůbec žiju nebo co tady ještě straším, se dá dobře odpovědět – protože si to užívám – pokud je to tedy pravda…

Takže ještě jednou – cvičením si můžete na krátký čas zvýšit fyzickou sílu a zlepšit vzhled a zdraví. Je to, bohužel, jenom na krátký čas a platí se za to daň, stejně jako za užívání steroidů, potravinových doplňků nebo drog. Můžete deset let fungovat na různých povzbuzovadlech a budete podávat oslnivé výkony – potom ale budete muset zaplatit. I s vysokými úroky. Obvyklou daní je osteoporóza, rozpad kloubů a kostí a oběhové choroby. Cvičení je namáhavé a zabere spoustu času. Pokud se rozhodnete jít mojí Královskou cestou, připravte se na to, že cvičení, které je spojené s meditacemi nezabere tolik času, ale je hlavně zpočátku taky dost namáhavé a náročné.Často to docela bolí. Zřejmě proto, že se mění vnitřní struktura tkání, svalů, šlach a kostí. Trvá to kolem jednoho až dvou let, ale výsledky jsou dlouhodobé a z biologického hlediska se za ně neplatí žádná chmurná daň v podobě náhlé ztráty schopnosti pohybu (bolesti kloubů a páteře). Možná se potom budete s větším potěšením a pochopením dívat na filmové přeměny doktora Jekylla v pana Hyda nebo normálního smrtelníka v nesmrtelného upíra.

Čím dříve začnete, tím jsou výsledky lepší a jistější – platí zde zásada tao-jógy, v mládí má člověk mnoho energie, ale neví co s ní, neví, že existuje tao, potom má střední množství energie, ale už se doslechl, že existuje tao (cesta za nesmrtelností), ale teprve ve stáří mu dojde, k čemu vlastně tao je a jak mohlo být pro něho užitečné, kdyby se mu věnoval, ale už nemá energii na to, aby tao pro sebe použil. Hezký den.

Raven