Mistři Kung-fu z Wu-Tangu

Do Wu-Tangu zájemci nechodí jen kvůli kung-fu, ale aby se dozvěděli tajemství nesmrtelnosti. Rodiště stovek bojových umění a tai-či je jedno z nich. Učí se opakované pohyby a pevné dýchání. To je základ. Tai-či vymyslel před 600 lety jistý mnich, když sledoval zápas jeřába s hadem. Ve výpadech a útocích najednou viděl ilustrace filosofie jin a jang. A na spolupráci protikladů je založena filosofie tai-či. Princip jin a jang je základem celého vesmíru a všeho tvoření. Tak to řekl Yelow Emperor. Tai-či je vyjádřeno symbolem jin-jang, který pochází z Knihy proměn a je základem taoistické filosofie. Tmavá část je Měsíc, světlá Slunce, jin je tmavé, poddajné, ženské, jang je opak. Teorie jin-jang říká, že proti síle útočníka bychom neměli stavět větší sílu, ale právě naopak. Západnímu sluchu zní tato rada jako návod k porážce. Mistr Wang  je pružný a měkký, absorbuje útočníkovu sílu, nechá boxera zaútočit, vychýlí ho menší silou a připraví se k protiútoku. Protiklad jin a jang cítíme v každém pohybu, pro každý pohyb vpřed je pohyb vzad, pro každý pohyb nahoru je pohyb dolů, to je filosofie jin a jang.

Wu-Tang na hřbitově
Pozdní hodina a nezvyklé místo pro cvičení je typické pro Wu-Tang. Když je vaše srdce tiché a jste odloučeni od vnějšího světa, přirozeně vyvěrá vaše energie. Musíme cvičit na hřbitově každou noc. Každý učedník stojí až hodinu v jedné pozici. Jiné školy kung-fu to považují za podivné, ale ve Wu-Tangu se doporučuje doplňovat denní jangovou energii, noční jinovou energií a čerpat prospěch z obou. Mistr Wang se rozhodl pro život v naprostém odloučení od okolního světa. Po deset let nevyšel ze své světnice a s nikým nemluvil, ani se svou rodinou. Nechodil ani na fb…
„Moje žena je také stoupenec Wu-Tangu a podporuje mě. Má mě ráda a je ochotná se o mě starat.“ Meditace na této úrovni může mít nežádoucí účinky, prožijete halucinace a jiné stavy vědomí. Odloučení, izolace a nezlomné odhodlání dosáhnout dokonalosti v umění Wu-Tang Kung-fu přinášejí žádoucí výsledky. Pa-Kua-Ťang, boj osmi vzorů, jeden z nejslavnějších stylů kung-fu pochází z Wu-Tangu. Pa-Kua vychází z Knihy proměn. Využívá kruhového uspořádání triagramů k nácviku plynulého pohybu, který vyvádí protivníka z rovnováhy. Otáčivé pohyby mají zmást protivníka, vyčerpat ho a znásobit svoji vlastní energii čchi.
Boj ve stylu Pa-Kua bývá přirovnáván k partyzánské válce – lest, strategie a obratnost. Formace Devíti Paláců je další bojový systém, někdy se předvádí jako týmová práce, protože i to patří k filosofii Wu-Tangu.
Mistr cvičí nejen pro získání dokonalosti, ale proto, aby žil navždy. Svými pohyby si prodlužuje život, zvyšuje a zlepšuje svou čchi – životní jiskru. Klíčem k dobré energii čchi jsou zvláštní techniky dýchání. 103letá paní vyprávěla, jak celý život cvičila kung-fu a jak jí najednou v pokročilém věku začaly místo bílých vlasů růst černé vlasy. Má měkké a obratné ruce žádné potíže s klouby.
Sing-ji je vnitřní bojové umění, je proslulé svými výbušnými a dynamickými pohyby, to je to, co cvičí Mistři. Pět základních pohybů odpovídá pěti důležitým orgánům lidského těla. Plíce, ledviny, játra, srdce a slezina. Pohyby jsou cvičením pro vnitřní orgány, proto pomáhají prodlužovat život.
Wu-Tang je posvátným místem pro všechny stoupence taoismu, jeho 72 vrcholů je poseto chrámy, všude kolem poustevničí mnoho bohů, polobohů a lidí, kteří hledají správnou cestu. Jedním z rysů taoismu je víra v tělesnou nesmrtelnost.
Wu-Tang po staletí vychovával mistry bojových umění. Svou cestu často nalézají mnichové v tom, že vymýšlejí vlastní systémy, hledají pomocí filosofie zen. Někteří poustevníci se vzdávají lidské společnosti a žijí o samotě, nikdo ani dnes neví, kolik jich je, jde o nestálou populaci, kterou nikdy nikdo nespočítal.
Taoismus vychází ze spisů Lao´ce, který říká, že každý člověk si musí najít svou vlastní cestu. Přitom ale máme být milosrdní a soucitní k druhým.
Jedno z prvních poučení zní: pomáhat druhým. Jak jednoduché, když se jedná o nás a o ty druhé…
Svítá, hora Wu-Tang se probouzí a volá k sobě učedníky, aby našli svou vlastní cestu, den po dni, rok po roku v nekonečném rituálu.
U nás, v Evropě a v Čechách nemáme žádnou horu Wu-Tang, ale máme zde můj neselhávající systém cvičení, meditací a tantry, který vás přivede na cestu k nesmrtelnosti a k obrovské fyzické síle a energii, možná ještě spolehlivěji než čínský taoismus. Stačí když budete dodržovat jednoduché pravidlo – učte se od mistrů.
Rawen