Dotaz jedné klientky zněl: co mám dělat, když mám potíže s bratrem, který u mě vytrvale bydlí a nechce odejít? Rozešel se s dívkou tedy respektive ona se rozešla s ním, prostě ho nechala a odešla za jiným a s jiným a on se z toho rozchodu dlouho nemohl vzpamatovat. Nastěhoval se ke mně a já se o něho starala, ale když už to trvalo rok, začala jsem mu naznačovat, že by si mohl najít něco vlastního a odstěhovat se, protože mám přece nárok na soukromí? Nebo mám čekat, až si najde partnerku?

Jedna vědma, kterou lze považovat téměř za psychoterapeutický gauč na tento dotaz odpověděla, že nemá cenu čekat, až bratr pochopí náznaky, že by měl odejít, přece jenom je to chlap (hahaha…), ale klientka by měla postupovat rázně. Bratr je sice zraněný a může mít strach jít do dalšího vztahu, ale oba se musí domluvit na samostatnějším režimu.

Když jsem se podíval do karet (Král Holí, Sedmička Disků, Dvojka Holí a XIV velké arkány, Mírnost) bylo mi všechno jasné – pan bratr z toho vychází jako normální příživník, který se původně přilepil na slečnu s bytem, kterou zřejmě považoval za náhradní maminku a když ho vyhodila (možná se tak stalo za pomoci či asistence jejích rodičů nebo sourozenců, takové případy jsou docela časté), přilepil se na sestru. Pokud předstíral jakékoliv duševní pohnutí, tak to skutečně jen předstíral, ve skutečnosti je to mazaný, vychytralý vychcánek, který dobře ví, co dělá. Umí velmi slušně kalkulovat. Pokud si příbuzní nebo partneři myslí, že si jejich bratr, syn, dcera, partner, partnerka, trpící po rozchodu s milovaným (milovanou) neuvědomují, co stojí ubytování, jídlo, voda, elektřina, rozhlas, televize, odvoz odpadků a použití výtahu, jsou na obrovském omylu. Pokud dospělý člověk nemá práci a pravidelný příjem nebo zrovna něco nezdědil či nevyhrál, velmi dobře si uvědomuje, že se nachází v situaci, která by se dala označit slovy „na posrání“. Akorát se o tom těžko mluví. Žijeme v ekonomickém otroctví a každý se s tím musí vyrovnat sám za sebe.

Opět se dostáváme k tomu, že podobně jako v jiných nevypočitatelných situacích mohou pomoct jedině naše rituály a digitální amulety a talismany. Nemá cenu moralizovat, nemá cenu někoho kárat nebo se mu vysmívat, že se nedokáže postarat sám o sebe. Seberte slavnému a bohatému člověku jeho peníze, slávu a popularitu a bude z něho beznadějný žebrák. Téměř mrzák… Málokdo umí něco natolik dobře, aby mu pouze jeho znalosti samy o sobě pomohly jakž takž důstojně přežít jakoukoliv ekonomickou katastrofu. Amulety, talismany a rituály podporují růst osobnosti, učení a získávání znalostí, potřebných pro existenci v současné společnosti. Proč nezapojit do hry vyšší síly, dokud je to ještě možné? Pokud si někdo myslí, že se hrdě pustí do budování kariéry pouze díky svým vlastním schopnostem, tak mu děkuji za lepší náladu, protože mě právě rozesmál.