Může se i opakování chyb a špatných rozhodnutí stát matkou moudrosti?

Všichni víme, co jsou demokratické volby, všichni také víme, co jsou to "lajky". Like. I like it. Dám tomu like. Uveřejnil jsem geniální fotku a k tomu jsem napsal názor, ze který by kdokoliv jiný dostal Nobelovu cenu a během týdne jsem na fejsbuku nasbíral tři lajky. Jeden jsem si dal sám.

Dnes jsem si, jen tak, ze zvědavosti, pohlížel Instagram. Zajímavá věcička. Třeba už jen tím, že vlastně patří pod Facebook, že to fejs koupil. Proč ne? Instagram byl vymyšlený pro nadšence, kteří chodí, čumí po památkách, po přírodě, rádi dělají fotky a chtějí je hned uveřejnit. Instagram vlastně přišel a zvítězil, když se objevil s novou vlnou "chytrých" telefonů s mimořádně dobrým fotoaparátem. Jako fotograf musím říct, ano, s chytrými mobily se fotí skutečně mimořádně dobře. Hodně dobře. A takové ty aplikace na úpravu fotek jsou taky hodně dobrý. A je s tím i sranda.

V podstatě se dá říct, že když si koupíte mobilního chytrolína za 22 až 25 tisíc, že z něho vyždímete srovnatelně dobrý fotky jako z kompaktního foťáku nebo i digitální zrcadlovky v ceně 22 až 25 tisíc. Jediná věc, kterou mají zatím k dispozici spíše foťáky než mobily, je optický zoom, jinak ale klobouk dolů před současným smartphonem. Říkám to jako odborník, který začínal v šedesátých letech s východoněmeckou Prakticou na kinofilm a objektivem Tessarem a potom se dostal přes různé Canony až k chytrému mobilu a častěji teď u sebe nosí právě ten mobil, než klasický foťák.

Procházíte se venku a sem tam si něco vyfotíte a šup, rovnou to odešlete na Instagram. Tam se vaše fotka (a samozřejmě i druhá, třetí... desátá...) objeví jako součást vašeho profilu a pod fotkou se objeví jeden nebo dva lajky. Když je fotka mimořádně dobrá, může se těch lajků objevit i deset nebo i dvacet, ale to se už posílá pro šampaňské. Podíváte se na ostatní profily a říkáte si, hele, tenhle má taky pět lajků a tady jsou tři lajky, tak tam jeden přidám. A tady taky... a teď vám oči málem vypadnou z důlků... tady je dva tisíce lajků? Ha? Jak je to možné?

U Instagramu dlužno ještě poznamenat, že se na něj dají přidávat fotky pouze z mobilu. Má to svoje plus - je to rychlé, má to i svoje mínus - když chcete přidat fotky z počítače, zjistíte, že nemůžete. Jediné, co můžete udělat, pokud si fotku v počítači upravíte, je poslat ji přes messenger sám sobě, abyste ji dostali do mobilu a z mobilu ji můžete obvyklou cestou nacpat na Instagram.

Zřejmě to přesně touto cestou dělají všichni, kteří se zabývají výrobně - umělecky - nenápadně reklamně - prodejní činností, zvanou cosplay. Jde o zobrazování modelek a modelů na kostýmově vyšňořených fotkách, u kterých až přechází zrak, říkáte si, jak to jenom mohli udělat? desítky parádních fotek a každá si musela vyžádat při přípravě nebo to rovnou nazvat výrobou? tým odborníků, řemeslníků a umělců - kolikrát se to jeví složitější než běžná něžná filmová produkce. Cosplay normálního člověka spíše nasere, než potěší, protože na to nemá, je to jako kdybyste začali srovnávat své záběry z dovolené s akčním filmem z hollywoodského Universalu.

Takže na jedné straně jste vy, amatér, se čtyřmi lajky a na druhé straně profíci, zřejmě tvůrci reklam, se stovkami, až tisíci lajků (v úvodu Instagramu se píše, že Instagram nehýká nadšením, když si "vyrábíte" lajky jakoukoliv mechanickou nebo umělou cestou. Ale děje se tak. Neznám nikoho, kdo by komukoliv dával takové množství lajků - a přece to občas vidíte. Ptáte se a každý říká, že ne, to ne, já se o nějaké lajky vůbec nestarám.

Trochu to připomíná situaci, kdy se páte, znáte někdo někoho, kdo by volil Babiše? Ne, nikdo. Já sám vím pouze o jednom jediném člověku, který řekl, že volil Babiše. V pořádku, proč ne? Od toho jsou to volby. Ale jak to, že pokaždé, když ho nikdo jiný, kromě tohoto jednoho voliče nevolí a všichni si z něho dělají srandu, je jeho vítězství pro ostatní naprosto zdrcující? Není to zvláštní? Na jedné straně máme plno lajků, které nikdo nedává, na druhé straně nám vládne Babiš, kterého nikdo nevolí. Napadá vás k tomu něco?

Není něco v nepořádku s informacemi, které se k nám dostávají?

 

 

Interview s Monicou

Zde je část knih, které jsem vydal, stačí kliknout.

https://www.facebook.com/raven.argoni

https://www.facebook.com/Raven-Argoni-449685995157461/

Další důležité informace najdete zde (stačí kliknout)

Dále vaší pozornosti doporučuji

http://www.blesk.cz/tag/raven-argoni/1

www.monicastar.cz

http://www.dobrakartarka.cz/

https://otevrena.cz/eroticke-horoskopy/