Vytisknout
Kategorie: News

Pohnutý listopad - 20. listopadu 2019

Pokud sledujete vše, co se koncem října a v průběhu listopadu 2019 až do dneška odehrálo a stalo, tak jste si určitě všimli, že listopad je, jako ostatně vždy v Čechách věnovaný politice, politickým událostem a hlavně studentskému hnutí. V listopadu se odehrála Velká říjnová socialistická revoluce, v listopadu se proti ní často revoltovalo a protestovalo, v listopadu se odehrály studentské nepokoje a když jsme u těch studentských nepokojů, přečtěte si, jako uvědomělí vlastenci, tyto dva články:

Když se studenti prali a rvali

Insigniáda

Všichni také víme, po kom máme pojmenovanou Opletalovu ulici, vedoucí z Václaváku pod Hlavní nádraží.

Opletal byl student medicíny, postřelený při demonstraci proti německým okupantům. V nemocnici ale po několika dnech zemřel, je možné, že by ho zachránila antibiotika, která se v Čechách začala vyrábět až v roce 1944.

Opletalova pohřbu se v Praze 15. listopadu 1939 účastnily tisíce studentů a civilistů. Pohřeb přerostl v protinacistickou demonstraci. Důsledkem bylo zavření všech českých vysokých škol a kolejí, zatčení a transport více než 1200 studentů do koncentračního tábora Sachsenhausen a poprava devíti z nich. Protesty z roku 1939 inspirovaly studenty i v pozdějších letech. Na Albertově, sídle několika fakult UK, byly okupační stávky v listopadu let 1968 a 1989.

Tak - a ocitáme se u okupačních stávek roku 1968. Shodou okolností jsem byl jakožto student Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, v Dejvicích a současně jako šéfredaktor studentského časopisu Elixír (poslední šéfredaktor) ve vedení studentské stávky na VŠCHT, (Technická, mezitím Suchbátarova ulice). Obsadili jsme budovy a koleje, patřící ke škole, totéž udělali i naproti studenti, patřící k vysokému technickému učení na Praze 6, v posluchárnách se odehrával program, chodili tam politici, zpěváci protestních písní (například Kryl) a zástupci škol, diskutovat se studenty a Elixír vycházel každý den, tisklo se ve dne, v noci, hlavně jsme připravovali pokyny pro studenty, co a jak mají dělat. Na škole se dalo i přespat, ale chtělo to přinést si z domova spacák nebo se dalo chrnět v posluchárně na lavicích a bylo to celé takové dobrodružné.

Když to ale celé soudím tak nějak "zpětně", s úžasem vidím, že všechny materiály o studentských okupačních stávkách se někam vypařily, na googlu sice můžete najít sem tam zmínku, že se něco takového odehrálo - ale to něco mělo obrovský význam, my sme dokázali zavřít vysoké školy a zastavit jejich provoz skoro na jeden měsíc. Průser z toho byl také obrovský, následovalo kárné a disciplinární řízení, vyhazov ve studia, takže jsem skončil ve třetím ročníku studia a šel jsem do prdele. Jak vždycky se slzou v oku říkám, jediný hmatatelný výsledek, co jsem z toho měl, byl zkurvený život.

Demokratické "politické špičky" od nás daly ruce pryč, asi jsme se jim nehodili do krámu, měli svou vlastní designově nebo disidentsky odlišnou cestu za štěstím a mám takový dojem, že se celá záležitost s celostátní studentskou stávkou, dokonce ještě jednou, ten samý rok opakovanou, tiše zametla pod koberec.

Naprosto chápu, že by pro současné oslavence bylo trochu blbý, kdyby se vynořilo dalších deset nebo dvacet "hrdinů", kteří by mohli mít třeba i nějaké nároky na odškodné za zkurvený život, takže takhle je to rozhodně i pro současnou vládu lepší, když se o studentských stávkách roku 1968 moc nemluví, nejlépe vůbec, jako kdyby se nic zvláštního nebo významného nestalo.

Takže máme opět výročí, od skutečné události uplynula hromada let a když to tak rekapituluji, tak je zajímavé, že se mě od té doby nikdo na nic nezeptal, ani po mně nikdo nechtěl, abychom si tiše zavzpomínali na začátky odboje proti sovětským okupantům a zavšivenému komunismu na naší akademické půdě.

Takže, i když mám zážitků na knihu a možná i na dvě, tak si mohu jedině zanotovat, to všechno odnéééééés čas, jak to vždycky říkám a přitom si to tak trochu i notuji. Podle mého názoru se studentské hnutí jako asi skoro vždy, nehodilo nikomu do krámu, studenti jsou nezvladatelní, můžete je spoutat jedině ekonomickými okovy, ale s tím ještě nikdo neměl žádné zkušenosti - dlužno se zamyslet nad tím, jak dlouho v naší společnosti existují "vysoké školy" nebo "vysoké učení", jak dlouho existují "studenti" a co všechno můžeme od studentů čekat. Studenti protestují v ulicích a bijí se hlava nehlava a nová vláda se zatím, skryta někde v ústraní, připravuje na převzetí moci. To je trochu blbý a dohromady to neladí.

V roce 1982 jsem tiše emigroval do tehdejšího Západního Německa, kde jsem žil a pracoval až do roku 1989. I tehdy bylo zajímavé pozorovat některé naše politické strany, které byly v emigraci, například ČSSD, jak se chovaly k Čechům a hlavně, jak jim pomáhaly a jak využívaly dotací a finančních darů, které měly od Západu, ale o tom až někdy jindy, abych se nahlas nerozesmál.

Na Vánoce 1989 jsem už byl zase tady a pokračoval v boji proti rostoucí debilitě v Čechách. Ono se nedá říct, že jsem vždy bojoval a dosud bojuji proti komunismu, to ani ne, hlavně jsem bojoval proti hlouposti a jak jsem již řekl - proti rostoucí debilitě. Ta může být, jak jsme to i nedávno viděli, jak na straně mocných a vládnoucích, tak i na straně protestujících a demonstrujících.

Aspoň víte, z čeho mám svůj vlastní "vietnamský komplex", když teď musím ve společnosti, za kterou jsem mnoho let zuřivě bojoval, přežívat hluboko pod životním minimem.

Na videjku je vidět závěr velkého rituálu, který jsme konali ve Starých Splavech u Máchova jezera, letos v noci z 30. dubna na 1. května. Na videu je ráno 1. května 2019 (dělníci slaví svůj svátek práce) a Monica vybíhá nahoru do romantických skal, aby snesla zbytky našeho rituálního ohně, který jsme zanechali na rituálním místě.

 

 

Interview s Monicou

Zde je část knih, které jsem vydal, stačí kliknout.

https://www.facebook.com/raven.argoni

https://www.facebook.com/Raven-Argoni-449685995157461/

Další důležité informace najdete zde (stačí kliknout)

Dále vaší pozornosti doporučuji

http://www.blesk.cz/tag/raven-argoni/1

www.monicastar.cz

http://www.dobrakartarka.cz/

https://otevrena.cz/eroticke-horoskopy/