Vytisknout
Kategorie: News

Meditace - 25. října 2019

Když se budeme chtít bavit o meditacích, bylo by asi nejlepší, říci si na úvod krátkou definici nebo charakteristiku onoho jevu, či fenoménu, popřípadě věci či jak to obecně označit, kterou nazýváme a nazývat ještě dlouho budeme, meditací.

Jak jsem již o tom psal mnohokrát, i když je pravda, že kolikrát mám u toho svého psaní živý dojem, až pocit, že stojím na zaplivaném, posraném dvorku s košíkem pravých perel, no nic...

Takže, někdo řekne, že meditace je hluboké soustředění, na to řeknu, že dítě se při hře soustředí tak hluboce, že na nic nereaguje a nevnímá, co se kolem děje - a dá se říct, že v tu chvíli medituje? Že je pohrouženo do meditací?

Díváte se na akční film, doma, na monitoru, tedy vy nejste na monitoru, sedíte před monitorem (dříve obrazovkou), na monitoru šaškuje váš oblíbený akční hrdina a vy neslyšíte, jak se vám v kuchyni přiškvařuje oběd k použitým nádobám a pánvím. Tak to také není meditace.

Meditace je, když sedíte a mumláte mantry? Hm, v kostele se nemedituje, i když tam chodí hodně lidí (poslední dobou je jich stále víc, asi se něco významného blíží), aby se na chvíli pohroužili do modliteb.

Tak, co ještě vymyslíme? Meditace je stav, kdy z hlavy vypudíme všechny myšlenky a dokážeme delší dobu na nic nemyslet. Jasně, ale když třeba dříve u nás zasedalo Národní shromáždění, dnes třeba Poslanecká sněmovna a podobné spolky, tak většinou oficiálně vymýšleli nové zákony, popřípadě měnili ty staré, ale nikdo jejich zasedání nepovažoval za meditaci. Navíc je obvyklé, že lidé, kteří jdou na koncert, tak třeba hodinu nebo dvě poslouchají hudbu a na nic přitom nemyslí. Nikdo to ale nepovažuje za meditaci.

Ale pozor, existuje meditační hudba a existují také meditační obrazy a když se díváte na obrazy, určené k meditacím a posloucháte meditační hudbu, tak už skoro občas meditujete. Křesťanští kněží nemají rádi meditaci, ta jim zní, jak rouhání se bohu, ale rádi kontemplují. V kontemplaci se třeba František z Asisi vznášel tak dlouho, až se prý občas odlepil od země i ve skutečnosti a tiše poletoval vzduchem. Ale ani František nemeditoval, ale kontemploval, takže asi i v tom bude skryt nějaký rozdíl. Kontemplace se často označuje jako nejvyšší forma nebo stupeň modlitby, to je takový ten stav, kdy člověk pohlédne do tváře samotného (často i poměrně překvapeného) Boha.

Nevím sice, k čemu to je, protože jestli je to hlavně kvůli tomu, aby vám Bůh mohl sdělit mezi čtyřma očima, co všechno děláte blbě, tak k tomu vám stačí kámoš u piva a nemusíte rušit pánaboha v jeho vlastní boží kontemplaci. Obvykle také velmi dobře poslouží psychoterapie, která zcela správně vychází z předpokladu, že přesněji a ostřeji vás vidí vaše okolí, než vy vidíte sami sebe, třeba v zrcadle, popřípadě v opojném odlesku svých vlastních představ o sobě. Ale meditace vám osobně, nic z vašich představ nebere, klidně si o sobě myslete, co chcete, protože meditace je podle mé vlastní definice, vytváření a posilování podmíněných reflexů, užitečných pro život.

Tady se musíme na chvíli vrátit k podmíněným reflexům a k základní ryzí definici života. Co je to život? Výměna látková? Je tedy veselý tlouštík, který v potravinovém řetězci stále něco mění, podobně jako dědeček, co měnil, až vyměnil, víc živý než chmurná anorektička? Nic nejí, nic tedy nemění? Nebo když se nachází nějaká bakterie, zapouzdřená sama do sebe, někde, v podmínkách, kde nemůže dělat nic jiného, než se zapouzdřit a čekat, třeba i po mnoho let, než se dostane do podmínek, kdy zase může někomu škodit a rozmnožovat se, až se hory zelenají, tak je po dobu své nečinnosti "bez života"?

Takhle můžeme mudrovat až do ztráty vědomí, nakonec přijdeme k tomu, že život je v podstatě informace, pomocí níž může hmota, respektive živá hmota vytvářet, udržovat a používat podmíněné reflexy. Bez podmíněných reflexů by život jaksi ani nebyl životem, ale to jsou všechno věci, které je nutno si důkladně promyslet a rozmyslet.

Pokud si tedy budeme život definovat jako schopnost vytvářet podmíněné reflexy a meditace jako vytváření a posilování podmíněných reflexů, můžeme na tom stavět svůj vlastní smysluplný názor na svět, na sebe i na celou svou další činnost, které se budeme ve svém životě věnovat.

Dříve se meditace odehrávaly tím způsobem, že se člověk uvedl do klidu, aby se mohl soustředit na své myšlenky a představy a zaposlouchal se buď do hudby nebo do melodie a tónů, které vyluzovali ostatní nebo se zaposlouchal do vlastního zpěvu a rytmu, pozoroval svůj dech a poslouchal vyprávěné příběhy, z nichž vznikaly dnešní pohádky, pověsti, legendy, báje a oslavné ódy. V duchu si představoval děj vyprávěných příběhů a tím, jak všechno prožíval, se v jeho nervové soustavě začaly formovat budoucí odpovědi na určité podněty, známé i v širších kruzích, jako podmíněné či vypěstované reflexy. Podmíněný reflex je naučená odpověď na určitý podnět, která později přijde automaticky, aniž bychom nad ní museli přemýšlet. Je celkem jasné, že se určitý druh podmíněných reflexů může velmi dobře uplatnit i v práce imunitního systému nebo v procesu zapamatování si co největšího množství užitečných informací.

Nové druhy meditace - samozřejmě, že člověk je stále citlivý na naslouchání konstruktivně laděných příběhů a stejně tak je citlivý na pozorování meditativních obrazů, je pouze otázka, kde probíhá hranice mezi selfíčkama z dovolené a meditativním fotopříběhem - nebudu vás dlouho napínat - je to v působnosti vizuálního materiálu. Jsou fotky, které působí spíše jako vizuální smog, kouknete se na ně a raději je hned vymažete, ale jsou i fotky, které na vás zapůsobí, protože buď zobrazují nějakou vyhraněnou, popřípadě i nebezpečnou situaci nebo jsou neobvyklé, mohou také být eroticky laděné, což podle mých zkušeností působí na základní podvědomou nervovou podpůrnou konstrukci našeho bytí úplně nejvíce. Proto také byla nahota posvátná a často se doporučovala k provádění magických operací, tady samozřejmě hraje svoji roli i společenská sitauce, ve které se nacházíte. Za bolševika se mohli všichni z nahoty posrat, dnes je situace už trochu volnější, ale vzhledem k tomu, že nahoře, nad námi stále sedí stejné bolševické zrůdy, jako kdysi po roce 1948 a v Americe vládnou ti samí klerikální mamlasové jako před sto lety, tak i přes deklarované demokratické svobody, musíme být lehce obezřetní v jakékoliv, i v meditativní komunikaci.

Naše meditace vycházejí z předpokladu, že nahota a pozorování nahoty mysl léčí a tělo uzdravuje, takže i naše rituály byly vždy takzvaně tantricky nahé a pokud se chce kdokoliv vizuálně pohroužit do našich rituálně meditačních videí, může tak učinit - a kromě toho, že bude pár minut pozorovat to, co se bude před ním odehrávat na monitoru (dříve obrazovce), nemusí dělat v podstatě vůbec nic. Když se potom, kdykoliv později, spojí naše monitorované meditace s meditativním cvičením, které zde poměrně snadno najdete, když zahloubáte zpátky v mých denních aktualizacích, tak pro své zdraví uděláte maximum, v podstatě už ani víc udělat nemůžete. Prostě by se nemělo stát, že byste onemocněli a dokonce by se vám měly vyhýbat i běžné úrazy, které často vstoupí do našeho života jakoby náhodou.

Od prvního do třetího listopadu budu předvádět některé naše meditativní a rituální techniky v Křemešníku, objednávky vyřizuje hlavní organizátorka celé akce, Ív Kejzlarová Ešmírová (najdete na fejsbuku).

Pokud se chcete se mnou spojit ohledně jakékoliv konzultace, tak použijte nejlépe mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a raději nevolejte, protože naději, že uslyším vaše tiché volání, máte prakticky mizivou, jsem v zóně, kam nedosáhnou ani dlouhé prsty našich zdatných operátorů, většinou, přes den jsem bez telefonu, počítače jsou sice zapnuté a běží naplno, protože mají stále co dělat, ale já jsem někde úplně jinde, popřípadě se věnuji fotografování nebo natáčení meditačních videí a přitom je mi mobilní signál rovněž zbytečný. Takže potom se zabývám jedině obsahovou kvalitou své mailové pošty, je to stará, dobrá vyzkoušená a zatím neselhávající věc, takže díky za pochopení.

 

 

Interview s Monicou

Zde je část knih, které jsem vydal, stačí kliknout.

https://www.facebook.com/raven.argoni

https://www.facebook.com/Raven-Argoni-449685995157461/

Další důležité informace najdete zde (stačí kliknout)

Dále vaší pozornosti doporučuji

http://www.blesk.cz/tag/raven-argoni/1

www.monicastar.cz

http://www.dobrakartarka.cz/

https://otevrena.cz/eroticke-horoskopy/