Žijeme v nedostatku nebo přebytku? - 21. října 2019

To je takové věčné téma, o němž je zbytečné diskutovat, protože to nikam nevede, ale občas je přece jenom dobré se nad ním zamyslet. Jen tak, pro osvěžení mysli. Když už je před námi to výročí vzniku republiky.

Už jsem mnohokrát slyšel, že za bolševika jsme se měli lépe, že rohlík byl za třicet haléřů, máslo za osm korun, chleba za dvě kačky a nájmy? To byla proti dnešku sranda. Já sám si pamatuji, že když jsem měl státní byt na Arbesově náměstí, tak jsem tam platil asi stoosmdesát korun měsíčně. Cena zboží byla všude stejná, takže, když jste za litr mlíka dali korunu v Karlových Varech, tak to samé vás stálo v Praze nebo Čiernej pri Čope či kdekoliv na Slovensku. Telefonní hovor stál dvacet pět haléřů, do automatů se vkládal pětadvacetník a lidé přemýšleli, jak ten pětadvacetník zase zachránit a vytáhnout zpátky, zkoušeli své pětadvacetníky přilepit na tenký drátek (ten jste dostali zadara k většímu nákupu) nebo hledali doma knoflíky velikosti pětadvacetníku a provozovatelé veřejných automatů zase montovali na svá zařízení různé krkolomné konstrukce, které dovolovaly pohyb pětadvacetníku tam, ale už ne zpátky. Ano, každá doba přináší jiné starosti.

Celkově by se dalo říct, že v obchodech moc zboží nebylo, zvláště krámy s masem a uzeninami často zely prázdnotou, kdyby vnitřnímu prostoru nedával určitý náboj živý řezník, tak by tam kromě mastných háků na maso občas nebylo vůbec nic. Ale i v řeznictví pravidelně zněl český humor, jako třeba, játra? Paninko, ledaže bych vám dal svoje...

Takže k dostání toho moc nebylo, relativní cena, čili poměr mezi platem a tím, co jste si za to mohli koupit, byl srovnatelný s dneškem. Dlouhá léta jsem pracoval na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze Dejvicích za osm set korun hrubého měsíčně. To bylo potom, co mě z politických důvodů vyhodili ze studia, jak vždycky říkám (teď už se smíchem), že jsem byl asi poslední student v Československu, který byl vyloučen ze studia z politických důvodů. Přede mnou to slízlo ještě pár studentů v dobách německé fašistické okupace. Ale to se mně naštěstí vyhnulo. Příjemnější bylo dostat zákaz studia od svých. Fakt, kdo nezažije, neuvěří.

Tady je asi dobré si občas připomenout pár zajímavostí, na které se většinou zapomíná. Mám na mysli rozdělení Evropy po druhé světové válce - a reparace.

Československo oficiálně zajistilo 75 % reparačních nároků soupisem a 25 % odhadem. Ve skutečnosti tomu bylo naopak. Vzneslo oficiální reparační nárok ve výši 11,6 miliard US $ a k tomu vyčíslila i škody nemateriální, škody za pracovní sílu vynaloženou na válečné úsilí proti Německu, ztráty pracovních sil nasazených v Německu a výlohy na jejich invalidní důchody, léčebnou péči a sníženou práceschopnost ve výši dalších cca 6 miliard US $. Později, když se USA částečně vzdaly svého podílu, se československý nárok o něco zvýšil. Říkám o něco, ale rozhodně to bylo víc, než by daly všechny "zachráněné" pětadvacetníky z telefonních automatů dohromady. A to nemluvím ještě o náhradě za výzbroj 44 divizí, které se Německo zmocnilo okupací, a k tomu též mobilizační výlohy z roku 1938.

Věděli nebo nevěděli? Je dobré to vědět a alespoň částečně si uvědomit, kolik jsme dostávali peněz, které zůstaly mezi komoušema a my jsme z nich neměli ani korunu. Kde si myslíte, že jsou ty peníze dnes? Přestal platit dolar? Vzdali se po sametu komouši svých účtů? Nebo se k nim ještě něco přihodilo z účtu VVP (Velká Vatikánská Pračka)? Dostali se někdy normální občané jako vy nebo já ke státním účtům komančů, které si drželi pevně pod zámkem od února 1948 do...? Dodnes?

Trochu problémek drobný, leč citlivý tkvěl v tom, že v desetibodovém plánu z listopadu 1943, který Beneš předal v prosinci v Moskvě sovětské straně, bylo, že ČSR využije majetek "zanechaný" sudetskými Němci v Československu "na zaplacení reparací ze strany Německa za škody způsobené ČSR". Při jednání se Sověty Beneš prohlásil, že raději využije majetek, který zůstane po sudetských Němcích, než aby od Německa požadoval reparace. Tohoto závěru se Beneš držel i po válce, ne však ostatní čeští politici.
Průser jak dělo byl v tom, že mohla nastat situace, kdy bychom museli z obrovského majetku sudetských Němců uspokojovat reparační nároky ostatních 17 spojeneckých států. Co teď? Co byste na místě naší vlády dělali vy?

Prvním opatřením bylo stažení konfiskačního dekretu prezidenta republiky – prý pro formální nedostatky, ve skutečnosti se musely přepsat formulace, díky nimž by se mohly začít spojovat reparace s vyvlastněním německého majetku. Druhým opatřením bylo prohlášení naší vlády, že majetek sudetských Němců byl použit k vyrovnání pohledávek ČSR proti Německé říši ve výši 1,7 miliard US $, které vznikly za okupace, a že o tuto částku se již snížilo vyčíslení našich válečných škod. Třetím opatřením československé vlády bylo, že pod položkou "německý zahraniční majetek na československém území" nebyl konfiskovaný majetek československých Němců vůbec zahrnut.

Tak co? Na které straně barikády je větší množství pitomců? Na naší, kde jsme si užívali života jak chovanci v zoologické zahradě pod heslem, každý podle svých možností, každému podle jeho zásluh nebo na té komunistické, kde pod heslem, každému podle jeho potřeb, dodnes neví, co s prachama? Lépe řečeno, s našimi penězi.

 

Erotické a vztahové horoskopy na tento týden from Raven - stačí zde kliknout

 

 

Interview s Monicou

Zde je část knih, které jsem vydal, stačí kliknout.

https://www.facebook.com/raven.argoni

https://www.facebook.com/Raven-Argoni-449685995157461/

Další důležité informace najdete zde (stačí kliknout)

Dále vaší pozornosti doporučuji

http://www.blesk.cz/tag/raven-argoni/1

www.monicastar.cz

http://www.dobrakartarka.cz/

https://otevrena.cz/eroticke-horoskopy/