Poslední letní den - 22. září 2019

Zítra skočí datum na 23. září a v 9 hodin a 50 minut nastane astronomický podzim. Málem jsem napsal "astronomický problém", ale problém to ve skutečnosti nebude, bude to podzim. Ale dávejte si pozor, aby vás  to nezaskočilo nebo aby vám u toho nezaskočilo.

Slunce vstoupí do znamení Vah, vyjde přesně na východě a zapadne (samozřejmě až večer) přesně na západě. Vůči světovému rovníku bude mít nulovou deklinaci, den bude stejně dlouhý jako noc (trochu nuda,  chápu...), od toho se tomu říká rovnodennost. Na jižním zemském pólu Slunce vyjde, na severním pólu naopak zapadne a všichni půjdou spát.

Země se na své mírně excentrické dráze, neboli kuželosečce, přibližuje ke Slunci a do perihélia, to znamená do bodu, kdy bude Slunci nejblíže, se dostane 3. ledna (asi 147 miliónů kilometrů), do afélia (asi 152 miliónů kilometrů) se pak dostane 4. července 2020. To mně vždycky vrtalo hlavou, jak je možné, že když jsme sluníčku nejblíže, tak je u nás zima jak v prdeli a když jsme nejdále tak se to projevuje horkým létem. Vysvětlení spočívá v tom, že se vzdálenost Země od Slunce u nás "neprojevuje" zimou a létem, i když s tím souvisí, ale díky tomu, že se Země motá trochu šišatě a točí se kolem osy, která nestojí vzorně kolmo k rovině, po níž Země obíhá, tak jsme v zimě (tedy v tom období, které se u nás projevuje zimou) sice nejblíže ke Slunci, ale záření ze Sluníčka na nás dopadá trochu šejdrem, zešikma, takže to není taková palba, jako v místech, kam sluneční světlo (a teplo) dopadá z úhlu pohledu stojícího savce přímo seshora. Tím je také dáno, že u nás máme kratší, ale svižné zimy a delší, často trochu rozbředlá a váhavá léta, zatímco na jižní polokouli jsou zvyklí na surová letní vedra, při kterých se venku na terase ve skleničkách vaří i chlazená cola a na dlouhé, nudné, spíše chladné než třeskuté zimy. Možná by i v Alpách měli zimu na blátě, kdyby byly na jižní polokouli a jak by to vypadalo, kdyby byl Bavorov v Alpách a Alpy by byly, co jsou Vodňany, to už je lepší ani nedomýšlet. Všechno by asi bylo úplně jinak.

Období, které se nazývá podzim (někdo ho má rád, někdo ne), je období, kdy z astrologického hlediska Slunce prochází znameními Vah, Štíra a Střelce. Na Vánoce, takřka po stromeček, k nám přijde, nikdo neví odkud a jak, ale prostě tady najednou bude zimní slunovrat, nastane nejdelší noc a nejkratší den, od příbuzných dostaneme nové fusakle a nastane astronomická zima. Ta ale nenastane díky těm fusaklím, ale díky putování Země po oběžné dráze kolem Slunce.

V oficiální zimě se budeme klepat až do 20. března 2020, kdy se sice budeme s nejvyšší pravděpodobností klepat ještě dál, ale už se budeme utěšovat tím, že nastal první jarní den. Dlouhá léta, která máme před sebou bude nastávat první jarní den 20. března, tak se toho nelekejte, v přírodě nikdy nic neprobíhá tak, abychom to měli jednoduché. Z čehož nakonec plyne i to, čemu bych rád tohle dlouhé povídání zasvětil - nikdy nevěřte tomu, co vám říká "zdravý selský rozum". Takzvaný selský rozum, který vám jasně říká, že čím blíže budete u kamen, tím větší vám bude horko, se většinou mýlí. I když se často hájí rčením, že na každém šprochu je pravdy trochu. Stejný pozor si dávejte na lidi, kteří vám budou "zdravý selský rozum" doporučovat jako nejlepší nástroj při provádění logických operací. Pokud svá doporučení budou myslet vážně, tak je to buď projev poruchy osobnosti nebo se právě před vámi odhaluje a diagnostikuje duševní porucha vážnějšího rázu.

Věřte tomu, ať nemusíte analyzováním tohoto problému ztrácet zbytečně čas, že kdyby si vědci řekli, že místo zkoumání umělé inteligence budou pracovat na vytvoření umělého, zdravého selského rozumu, tak už mají opravdu dost.

 

 

 

Zde je část knih, které jsem vydal, stačí kliknout.

https://www.facebook.com/raven.argoni

https://www.facebook.com/Raven-Argoni-449685995157461/

Další důležité informace najdete zde (stačí kliknout)

Dále vaší pozornosti doporučuji

http://www.blesk.cz/tag/raven-argoni/1

www.monicastar.cz

http://www.dobrakartarka.cz/