Záhadné počty - 13. srpen 2019

Nevím jak vy, ale já byl vždycky na matiku docela dobrej. Vycházeje ze základní definice čísla, že je to vyjádření mohutnosti ohraničené množiny, dovedl jsem si v životě prakticky všechno vypočítat. Současně je ale pravda, že jsem občas nevycházel z údivu, ale za to nemohla matematika jako taková, spíše společnost jako taková.

Z otcovy strany to v naší rodině vypadalo tak, že babička a děda měli tři dcery a jednoho jinocha (to byl můj fotr). Dvě dcery jsou již po smrti, třetí dcera měla dvě děti, dva kluky. Takže můj fotr a jeho sestra měli dohromady tři děti, z hlediska prarodičů, tři veselé vnoučky. Zatím na tom není nic nepochopitelného, leč pokračujme dál. Já jsem byl ze všech tří vnuků nejstarší, ale to uvádím jen tak, pro pořádek, kdyby se náhodou objevila nějaká otázka, týkající se prvorozenectví, ale to, myslím, nehrozí. No nic, fotr se z rodné vísky odstěhoval a všechno, co původně měla babička s dědou (barák, stodola, pole, zahrada, sem tam nějaký ten pozemek a veškeré zařízení a nářadí, vybavení, nádobí, povlečení) přešlo tak nějak nenápadně na otcovu sestru a její dva syny, protože zůstali bydlet na rodné vísce. Trochu to opravili, něco dostavěli, něco prodali, něco koupili, což je celkem hezké, ale hlavní efekt, který to mělo pro mě, se dal vyjádřit veršem, byli čtyři bratři, šetřili a měli za tři. Samozřejmě to myslím, jako metaforu nebo metonýmii. Protože jsme byli tři bratranci, pro babičku a dědu tři vnuci, dva dostali barák, stodolu, pozemky, zahradu, ovocné stromořadí a hromadu věcí do domácnosti a třetí utřel nudli a nedostal nic. Doufám, že jsem to řekl dost jasně, zřetelně a srozumitelně. Máte rodinu, kde jsou na jedné rovině tři lidé se stejnými majetkovými právy a najednou jednoho vyšplouchnou a to tak elegantně, že to dodnes nikomu nepřišlo ani trochu divný.

Z babiččiny strany to vypadalo tak, že žila byla, bába s dědkem, měli dvě děti, dceru a synka, dcerka měla synka (to jsem byl, opět prvorozený já) a synek měl dvě dcerky. Takže opět i z tého strany tři vnoučata. Babka s dědkem dali dohromady velký majetek, tři baráky, pozemky, pole, vinice, manufakturu na zpracování dřeva, dobytek, zařízení do domácnosti, horu starožitností a všeho možného, že z toho občas až přecházel zrak - a najednou čas oponou trhnul - a všechno padá do klína mladším vnučkám a nejstarší vnuk si už ani tu nudli neutírá, jen tiše zírá a nestačí se divit. Kterak je to možné? Když si to přepočítám ještě jednou, tak nás bylo dohromady pět vnoučat a zpočátku nám u nohou ležel docela slušný majetek, se kterým se dalo podnikat, dalo se s ním pracovat, mohl vzkvétat, kynout, množit se - a najednou tady stojím na ulici jak bezdomovec, nemám vůbec nic, slovem a obrazem jsem z celého vzpomínanéno tučného majetku nedostal absolutně vůbec nic. Což dodnes nechápu. Jak je to možné? A jak jste na tom vy?

Je možné, že když jsou třeba dva sourozenci v Horní Dolní a žijí v baráku po rodičích a jeden se odstěhuje, tak se to bere, jako že se vzdává svého majetku? Ale to je přece blbost, protože, kdyby došlo na dědické řízení, tak snad na tom ještě nejsme tak blbě, že by někdo přišel o majetek jen kvůli tomu, že se odstěhoval? Kvůli tomu přece ti, co v baráku zůstanou, se snaží na svých sourozencích vyškemrat prohlášení, že se vzdávají svého půlmilionu nebo svých stotisíc, když to člověk nevidí, tak to tak ani nevypadá nebo se snaží pomocí sedmi či deseti tisíc zamáznout dvousettisícovou díru, no, aby byl klid v rodině, tak jim to podepíšeme, ale u nás se nikdy o ničem podobném nemluvilo, nikdo ani nic podobného nenaznačoval. Divné. Každý se vždycky tvářil, že ho nejvíc zajímá počasí a kdo bude prezidentem, ale  o vlastním majetku neutrousil ani slovo, skoro to vypadalo, že si ani neuvědomuje, že něco má.

Zkuste si sami pro sebe spočítat, jestli se ve vaší rodině rozdělovalo rovným dílem, ale pozor, když už mluvíme třeba o čtvrtinách, z čistě matematického hlediska by měly být stejně velké. Pokud se má něco rozdělit na dvě části, tak nejspravedlivější dělení probíhá tak, že jeden to rozdělí a druhý si vybere, kterou půlku si vezme.

 Zde je část knih, které jsem vydal, stačí kliknout.

https://www.facebook.com/raven.argoni

https://www.facebook.com/Raven-Argoni-449685995157461/

Další důležité informace najdete zde (stačí kliknout)

Dále vaší pozornosti doporučuji

http://www.blesk.cz/tag/raven-argoni/1

www.monicastar.cz

http://www.dobrakartarka.cz/