Černé světlo a tma, která není vidět - 10. srpen 2019

Ve svých úvahách o symbolice bílé a černé (ne)barvy jsme se dostali až do oblasti paradoxů, vzpomněl jsem si na českého herce, pana Miroslava Horníčka a na jeho pořad Hovory H, kde odpovídal na každou blbost (a tím to bylo zajímavé), jak se ho někdo zeptal, kam se poděje tma z místnosti, když se rozsvítí světlo. A pan Horníček na to odpověděl, že si myslí, že ta tma je tam pořád, akorát, že není vidět.

Naši známí jsou provozovatelé a herci a tanečníci takzvaného Black Light Theatre a jednou nás pozvali na představení, tak jsem si řekl, inu, proč ne, trocha kultury mě nezabije, i když zrovna, Těžká republika a kultura, to jsou dvě věci, které nikdy moc neladili, neladí a myslím, že ani v budoucnosti ladit nebudou, ale na to představení jsem šel. Usedl jsem, v sále se zhaslo a na jevišti se začalo odehrávat něco, na co jsem moc dobře neviděl a čemu jsem ani nerozuměl. Měl jsem pocit, že mám nějaké zamatlané brýle, tak jsem si je sundal a pokoušel se je vyčistit kapesníkem, ale výsledek byl asi takový, jako kdybych se do toho kapesníku předtím vysmrkal. Viděl jsem jakousi barevnou mlhu, jak tu a tam probleskuje ze tmy, ale nedávalo mi to smysl. Ostatní diváci jásali, plesali a tleskali, tak jsem jásal, plesal a tleskal taky, byl jsem jak psychopat ve společnosti, kde se začnou vyprávět vtipy. Jak jsem již říkal, psychopati nemají smysl pro humor, tak vždycky čekají, až se ostatní začnou smát a hned se s vervou přidají se svým výbuchem srdečně hraného smíchu.

Představení skončilo, v podstatě jsem nic neviděl, ani jsem nechápal, proč přitom pouštějí mlhu, aby nebylo vidět na jeviště, ale to už jsem nad tím moc nepřemýšlel, tleskal jsem vestoje a když potom kluci přišli a s dychtivými výrazy v udýchaných tváří se ptali, tak co, jak se vám to líbilo, nešetřil jsem chválou.

Až doma jsem si uvědomil, že většina efektů černého divadla spočívá v použití ultrafialového světla, což je světlo, které je za hranicí viditelnosti. Běžně vidíme světlo pouze určité vlnové délky, od delšího červeného vlnění až po nejkratší fialové vlnění. Delší, než červené světlo je vlnění, které vnímáme jako teplo, neboli infračervené "světlo", ale jak známo, teplo jako takové nevidíme, na dálku nepoznáme, jestli je žehlička zapnutá nebo vypnutá, jedině snad, kdyby byla rozžhavená doruda, ale ta rudá barva už by patřila ke světelnému vlnění. Stejně tak nevidíme elektromagnetické vlnění, kratší než to, co vnímáme jako fialovou barvu, což je ultrafialová okrajová část světelného spektra. Pokud ale ultrafialové záření dopadne na nějaký barevný předmět, tak se (alespoň pro náš zrak) onen předmět rozzáří a krásně ve tmě svítí a protože tma je v tomto případě docela dobře vidět, dochází k zajímavým světelným efektům, doslova vyskakujícím z hluboké tmy. Když se potom někdo oblékne do černého oděvu, aby nic neodrážel, tak v černém divadle na černém pozadí není vidět a pokud za těchto podmínek pohybuje s nějakým předmětem, který je vidět díky tomu, že na něj svítí ultrafialové světlo, tak to vypadá, že se ten předmět pohybuje v prostoru jakoby sám od sebe. Nu a právě na tomto triku, neboli očním švindlu stojí a padá kouzlo černého divadla, neboli divadla, založeného na efektech "černého světla".

Trochu jiná sitauce ale nastave ve chvíli, kdy si, podobně jako já, nasadíte na nos brýle se 100% ultrafialovým filtrem, jaké obvykle nosím já, protože za á, nesnáším sluníčko, ve vztahu k milovanému sluníčku jsem jako upír a za bé, od rána do večera pracuji na počítači a kdybych nepoužíval dioptrické brýle s čirými skly a se 100% ochranou před ultrafialovým světlem, tak by mi oči už dávno vytekly z důlků a skončil bych jako otravný operátor někde v call centru. Nicméně právě díky tomuto zabudovanému filtru jsem jakékoliv interference ultrafialového a viditelného spektra vnímal jako rozmazanou barevnou mlhu, skrz niž jsem prakticky neviděl na strhující umělecké výkony, odehrávající se na jevišti. Alespoň mám o čem vyprávět, když mě pozvou někam na večírek.

 Zde je část knih, které jsem vydal, stačí kliknout.

https://www.facebook.com/raven.argoni

https://www.facebook.com/Raven-Argoni-449685995157461/

Další důležité informace najdete zde (stačí kliknout)

Dále vaší pozornosti doporučuji

http://www.blesk.cz/tag/raven-argoni/1

www.monicastar.cz

http://www.dobrakartarka.cz/