Vytisknout
Kategorie: News

Meditace - 03. července 2019

Vždy, když se řekne meditace, tak si deset lidí představí jedenáct různých věcí a situací. Zeptám se, co je to meditace? A slyším - nepřítomnost myšlenek. Na to řeknu, jasně, ale když zasedá vláda, tak se říká, že "diskutuje" nebo "rokuje", popřípadě "dochází k závěrům", ale nikdy jsem neslyšel, že by "meditovala". Nebo slyším, harmonizace mysli, potlačení myšlenek na to, jak a z čeho zaplatím vodné, stočné, nájemné - na to řeknu, ano, lidé se jdou pobavit na koncert, poslouchají hudbu nebo v krajním případě rytmické zvuky - a je pravda, že v tu chvíli nemyslí na vodné, stočné, nájemné, ale neříká se, že meditují, ale relaxují a pokud to není koncert vážné hudby, tak se často pod pódiem v dunivém rytmu svíjejí v extázi - nebo slyším, že meditace je "soustředění se na nic", je to umění myšlenkově se oddat prázdnotě, člověk vypne mozek, přeruší tok myšlenek a teď pozoruje, co to s ním udělá. Například škola meditace zen využívá hlubokomyslných pohledů do zdi a jiné meditační školy doporučují soustředit se na svůj vlastní dech, speciálně potom na výdech, takže by takovou průměrnou, běžnou meditaci měl vlastně zvládnout skoro každý. Neříkám, že ne. Vzhledem k tomu, že všichni ze širokého okruhu mých známých mají zenové peněženky a dostávají homeopatické platy, jsou k hlubokým meditacím přímo předurčeni.

Já sám to beru tak, že když zírám do zdi, tak prostě zírám do zdi, ale ještě bych to nenazval meditací. Když se snažím na nic nemyslet, což většině lidí jde docela snadno, tak se prostě snažím na nic nemyslet, ale opět bych v tom ještě ani zdaleka neviděl meditaci a to ani při poslechu meditační hudby nebo v pozici lotosového květu.

Vzpomínám si, jak jsem jednou v Německu pracoval se svým kolegou na noční šichtě, měli jsme hlídat mašinku, chrlící polyetylénovou fólii a kdyby něco, tak ji zastavit, aby to nebylo jako v pohádce o kouzelném hrnečku, co pořád vařil, i když to nikdo nechtěl, ale ono většinou "nic", takže toho na práci moc nebylo a tak jsme se bavili o blbostech a kolega povídá - hele, už jsi někdy zkoušel na nic nemyslet? Jako normálně přece pořád na něco myslíš, ne? Jestli třeba půjdeš na oběd nebo co budeš dělat po práci, na co se podíváš v televizi, jestli přejdeš ulici nebo zůstaneš na tý straně, na který zrovna jseš... a teď to schválně zkus vypnout a přestaň myslet. Já to zkouším už asi měsíc a někdy se mi povede, že opravdu třeba minutu na nic nemyslím. Ale je to divný pocit. A já na to, no jo, jak říkal už René Descartes, cogito, ergo sum, myslím, tedy jsem, ten si s tím hrál taky a potom o tom napsal knížku Meditace o první filosofii. Dekárt? divil se kolega, jo, říkám, ten tady pracoval před tebou, slušnej chlap, ale občas mu to moc nemyslelo, vynechával šichty, pak občas přišel do práce, ale na place nebyl moc vidět a pak se někam úplně ztratil. Asi přestal myslet. Nebo se dal k odborům a teď maká pro nějakou neziskovku. To je jako když zaměstnáš Řeka nebo Inda. To je taky furt dokola samá mytologie, bájesloví, meditace, pohádky a výmluvy, proč přišli pozdě a jak je to vlastně dobře, že přišli pozdě, protože by tady jen překáželi, takže budou muset zase odejít, nejlépe o to dřív, o co později přišli, aby se to vyrovnalo.

Nicméně, dosti již mravoličného vzpomínání a zpátky k meditacím. Meditace je podle mě pěstování podmíněného reflexu, užitečného pro život. Proč užitečného pro život? Protože podmíněné reflexy si můžete v těle pěstovat různé, možností je nespočet nebo bezpočet, podle toho, jak chcete, můžete se naučit třeba žonglovat se skleničkou na nose nebo se můžete jako artista v cirkuse naučit pobíhat po jedné ruce po manéži, je ale otázkou, k čemu vám to bude a co vám to přinese pro život. Jestli  na sebe upozorníte dvacet lidí a přitom si odděláte klouby, takže půjdete v pětadvaceti do invalidního důchodu, tak se asi o nějakém supernápadu na téma "čím budu" mluvit nedá.

Meditace, která je kombinací duševní koncentrace a určitého pohybu (v nejjednodušším případě to bývá dech) se projeví zrychlením reflexů (podmíněných, to je vypěstovaných i nepodmíněných, to jsou ty, s nimiž se už narodíme, pokud tedy jsme v pohodě), což se potom dále projevuje hlavně v oblasti zdraví, kondice a tělesného výkonu.

Nejjednodušší způsob, jak si vyzkoušet meditaci, je zakoupit si jedno, dvě nebo i více z mých meditačních videí, které trvají kolem 15 minut a jednoduše je zhlédnout. Přitom se snažíte na nic nemyslet, jen pozorujete, co se objevuje na obrazovce (jsou to většinou fotky z našich rituálů, které jsme stále dokola vykonávali po dobu několika desítek let) a dáváte pozor na svůj dech - pomalý nádech, pomalý výdech a malá pauza při výdechu a tak pořád dokola.

Na níže přiloženém videu se můžete podívat na část (nemusíte to vidět celé) přednášky o rituálu na partnerství, je to trochu složitější, protože se zde kombinuje tarotová magie s učením astrologie a je dobré si nejdříve jednotlivé postupy vyzkoušet, takzvaně se na ně vycvičit. Potom je dobré se před rituálem nebo před jakýmkoliv magickým postupem podívat na meditační videjko, trochu se zamyslet nad vlastní, většinou téměř zbytečnou existencí na tomto světě - a pustit se do práce. Nejlépe na sobě.

 

 

Zde je část knih, které jsem vydal, stačí kliknout.

https://www.facebook.com/raven.argoni

https://www.facebook.com/Raven-Argoni-449685995157461/

Další důležité informace najdete zde (stačí kliknout)

Dále vaší pozornosti doporučuji

http://www.blesk.cz/tag/raven-argoni/1

www.monicastar.cz

http://www.dobrakartarka.cz/