Sex vs. vztahy

Nedávno mě pobavil jeden známý, když řekl, prosím tě, jaký vliv technického pokroku na lidské myšlení? Včera ti naštvaná ženská praštila s telefonem, dnes si tě zablokuje na Whatsuppu nebo na Viberu a zítra ti praští s hologramem - ale jaký je v tom zásadní rozdíl? Musíme se lehce pousmát a pokusíme se tiše konstatovat, že prakticky žádný. Člověk je tvor, který má v sobě  zakódovanou určitou hrdost na vlastní inteligenci, přestože ji většina lidí nedokáže správně definovat (schopnost převádět iracionální pocit rovnováhy do racionálních systémů). Další problém bude zřejmě v tom, že čím více lidí, tím menší průměrné IQ (na hlavu), jinými slovy, s rostoucím kvantem lidí v určité společnosti, klesá inteligence jednotlivce. Svým způsobem je to logické, protože nic nepřináší větší hromadu problémů než neúnosně velké možství vysokoškolsky vzdělaných géniů na jednom smetišti. Vzpomeňme na přísloví o jednookém, kterému se dobře vladaří nad slepými. Něco na tom asi bude. Nicméně, proč to povídám a proč to píši - to, že se snižuje průměrná inteligence u současně žijících lidí, je poměrně známé, mně jen tak trochu vehnala slzu do oka dojemná snaha pomalu, leč jistě pohasínajících filosofujících velikánů, nějak problém vysvětlit, aby jeho těžiště nezůstalo na našich bedrech. Nebo spíše dutých hlavách. Chemtrails, éčka v jogurtu, uvolňující se změkčovadla v lahvích, z nichž obsesivně žíznící dutohlavci lačně hltají doušky pramenité, nesycené vody na ulicích, v restauracích a v dopravních prostředcích... a samozřejmě technický pokrok, který se projevuje digitální debilitou. Mládež si otupuje svou schopnost dosáhnout celé řady akademických titulů neustálým zíráním do mobilů a do různých počítačových zařízení, nadupaných nejmodernějšími herními systémy. Hodně z budoucích inženýrů, doktorů a magistrů ale kupodivu neumí ani přečíst čas z normálních kulatých hodin. Kdepak dvojková soustava, to je sviňa...

Budu stručný - je to hloupost. Lidem citelně klesá IQ, to je fakt, který nelze přehlédnout, ale spíše bych to v současné době studoval jako součást evoluce, která se u jednotlivců přizpůsobuje obrovským kvantům obyvatel, živořícím na omezeném území než jako působení vnějších sil, do nichž by se dal započítat vliv nevypočitatelného počasí, oteplování/ochlazování nebo vliv technického pokroku. Byly doby, kdy úroveň sdělování dojmů a celkové komunikace byla na vyšší úrovni než dnes, kvetlo epistolografické umění, lidé se dokázali vzrušit nad psaným slovem, logicky by se tedy dalo čekat, že s vynálezem elektronické klávesnice, notebooku, Wordu a mailu se budeme opájet možností produkovat shakespearovsky laděné texty, leč opak je pravdou. Nahlédneme-li do mailové korespondence mladého, fyzicky zdravého a společensky nadějného jedince, spatříme zprávy, typu: Sex? Smailík. Vyhození z přátel. Blokace.

První slova, která napadnou dosud ještě zdravého jedince, jsou, no nazdar. Takhle jsem si ten konec, alespoň podle literatury z minulosti (Válka s mloky, Den trifidů, Tichá hrůza apod.) nepředstavoval.

Dotaz

Rozhodla jsem se Ti napsat (a snad Te neurazí tykání, k němuž jsem se jaksi podvědomě uchýlila) a svěřit se Ti s opakujícím se motivem ze snu, nad kterým často přemýšlím, ale stále jsem nenašla jeho podstatu. Mám velmi živé sny, většinou si je pamatuju a není noci, kdy bych spala klidně a kdy bych se ráno vzbudila s odpočatou hlavou. Jsem výrazně jang, všechno, co mě obklopuje vstřebávám a jsem si vědoma, že v podstatě mé osobnosti tkví i nemožnost "vypnout". Našla jsem příčinu svých nočních můr, troufám si říct, že znám sebe sama velmi dobře a jsem k sobě maximálně upřímná... tento úvod ke konkrétnímu snu, o němž chci psát, připojuji  proto, aby i pro Tebe vynikla výjimečnost toho, nad čím přemýšlím. Inu - ve snu často utíkám. Ač ve skutečnosti je běh činnost, kterou skutečně nesnáším, ve snech s ním nemám problémy, běžím ladně a dlouho bez vyčerpání. (Záměrně se zde nezmiňuji o snech, ve kterých utíkám před něčím - to je jiný případ:) Před nějakou dobou jsem ve snu opět běžela s vědomím, že mám před sebou několikakilometrovou vzdálenost a spěchám, plynule jsem tedy přešla z běhu po dvou na běh po čtyřech a rozběhla se jako zvíře... když jsem si ráno uvědomila, co se mi zdálo, náhle se mi zpětně jako u rychlého převíjení filmu vybavily situace z jiných "běžících" snů a pochopila jsem, že to nebylo poprvé. Jen jsem si to poprvé uvědomila. Od té doby uplynul už nějaký čas a mně se v lucidním snu dokonce podařilo dosáhnout dalšího stupně uvědomění -  když ve snu běžím, jsem vlk. Běžím na dlouhou vzdálenost, nespěchám, cítím svaly v těle, ale není to tělo lidské. Několikrát jsem se během uvědomování sebe sama ve snu měnila z vlka na člověka (technicky běží zvíře a pak - po čtyřech dost komicky - člověk) a během toho jsem SKUTEČNĚ POCHOPILA, že při takovém běhu, jaký musím vyvinout, musím mít silné drápy, kterými se zachytávám a lépe se odrážím, do každého pohybu mohu vložit větší sílu a můžu tak běžet rychleji a celková práce těla je mnohem efektivnější. Měla jsem tedy ve snu několikrát prožitek zvířete a jsem si jistá, že je to právě vlk. A netuším, co s tím...
Prosím, napiš, zda-li jsi se s něčím podobným už setkal a co o tom soudíš...


Odpověď

Tvůj sen není až tak neobvyklý, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jako červená nit se táhne dějinami lidstva myšlenka, motiv či představa proměny člověka ve zvíře, většinou ve vlka. V pohanských kultech se dají vystopovat prvky úzké spolupráce člověka s vlkem, což zřejmě vytvořilo základ pozdějších představ o lykantropii, neboli přeměně lidského jedince v hybridního vlkodlaka. Zvláště o úplňku, kdy bylo v noci světlo a lidé při lovu zřejmě „spolupracovali“ s vlky. Z hlediska esoterní psychologie představuje vlk svobodu a nezávislost, touhu po nespoutanosti. Domestikovaný vlk je dnešní pes, kterého nenechavý člověk se svým šlechtitelským zájmem pokřivil do různých ras. Z genetického hlediska představuje proces domestikace vlka necitlivý zásah do přírody, proto se různé čistokrevné psí rasy pomalu, ale jistě hroutí pod náporem rostoucích zdravotních potíží a degenerativních poruch. Kdyby se dnešní německý ovčák postavil vedle německého ovčáka ze čtyřicátých let minulého století, mohli bychom získat dojem, že jde o dvě různé rasy. V tvém snu je jasný motiv cesty a pohybu vpřed. Je celkem jedno, jestli ve skutečnosti běháš ráda nebo nerada, ve snu a v představách symbolizuje pohyb vpřed cílevědomost a schopnost plnit úkoly. A také pracovat na sobě, udělat něco pro svoji budoucnost. Podobně důležitý je i motiv touhy po nezávislosti. A to i přesto, že vlk běhá ve smečkách a loví koordinovaně s ostatními. Smečka má jasnou hierarchii, ovládá ji alfa vlk se svojí alfa samicí, zatímco takzvaný omega vlk hraje roli fackovacího panáka, dvorního šaška, který může za všechno, co se nepovede. Podobně jako v lidské společnosti. Občas se od smečky oddělí vlk samotář, neboli vlčí poustevník a dělá si, co se mu líbí, žije svobodně a nezávisle, někdy také zemře hlady. Jakýkoliv projev svobody, ať už fyzické nebo duševní, zuřivě nenáviděla křesťanská církev, která vyhlásila vlkům nesmiřitelnou válku. Nebyl žádný skutečný logický důvod, proč měli být vlci vyhubeni. Člověka častěji napadne pes než vlk. Nicméně se tak na pokyn církve dělo a děje se tak dodnes, takže vlci byli už prakticky vyhubeni, podobně jako všechny ostatní myslitelné formy svobody. Bojem proti svobodné vůli se to dá celkem dobře i srozumitelně vysvětlit.
Jinak má ten sen úžasný fylogenetický základ, protože je pravděpodobné, že člověk během svého vývoje prošel stadiem, kdy běhal po čtyřech, teprve později se vyhoupl do větví a ještě později (možná jen na příslovečný skok, který představuje naše civilizace) sestoupil dolů, aby se pohyboval po dvou. Jako jediný dvounohý savec. Pokud v nás dosud spí prastaré biomechanické pohybové vzorce a já o tom nepochybuji, je docela dobře možné, že se občas ve snu probudí vzpomínka na úžasnou obratnost, s níž jsme se pohybovali po čtyřech. Bohužel, dnes už se nás to netýká. Když tak někdy pozoruji spoluobčany, jak se po půlnoci paprskovitě rozptylují z restaurací k tušeným domovům, není v jejich pohybech žádná jistota, žádná stopa po ladnosti. Možná tak špetka touhy vrátit se zpátky ke kořenům, k opičím předkům, ale to je teď vedlejší. Když si představíme, že člověk dlouho působil jako sběrač a lovec, snadno dojdeme k závěru, že nejaktivnější byl v době, kdy bylo v noci hodně světla, čili o úplňku. Vzhledem k tomu, že Měsíc se od Země stále vzdaluje, je pravděpodobné, že v době, o níž mluvíme, měl o něco větší průměr než dnes. Musela to být paráda. Když si představíme, že při společném lovu často lidské a vlčí smečky spolupracovaly, nebylo by nic divného, kdyby vzájemná asistence vlka a člověka pronikla do lidských snů. Například jako proměna člověka ve vlka. O úplňku. Podle mého názoru, můžeme právě tady vystopovat kořeny pozdějších opakujících se snů na téma proměny civilizovaného křesťansky slušného doktora Jekyla v divokého pana Hyda, ve vlka, vlkodlaka, zuřící zabijáckou šelmu. A vždy, když byl úplněk, mohly se všechny tyhle paměťové stopy oživovat s větší urputností. S postupujícím časem se tak z dávných vzpomínek staly legendy o vlkodlacích a pravděpodobně i o nesmrtelných upírech, protože (alespoň já si to myslím) fylogenetická vzpomínka je v určitém slova smyslu nesmrtelná. Od toho je fylogenetická. Jo a ještě malá poznámka na okraj - z partnerského hlediska je ve společnosti vždy lepší, projevovat se jako alfa samec, než jako omega vlk. Což se dnes můžeme snažit dosáhnout alespoň tím, že si koupíme tričko s nápisem Alfa.
Co by na to asi řekl Jack? Jack byl náš staford, který jednou usnul u televize, kde běžel satelitní Animal Planet o životě divokých vlků a když jeden vlk táhle a dlouze zavyl, Jack, aniž by se probudil, na dávné volání stejným způsobem táhle a dlouze odpověděl.
Jack: "Consonans esto lupis, cum quibus esse cupis, kdo chce s vlky žít, musí s vlky výt."

 

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

https://www.facebook.com/raven.argoni

https://www.facebook.com/Raven-Argoni-449685995157461/

Další důležité informace najdete zde (stačí kliknout)

Dále vaší pozornosti doporučuji

http://www.blesk.cz/tag/raven-argoni/1

www.tarotgroup.cz

www.monicastar.cz

www.mcmag.cz

http://www.dobrakartarka.cz/