Sex vs. vztahy

 
Dotaz

Je mi 32 let a stále se mi nedaří najít plnohodnotný vztah, založit rodinu, mít děti... Mám pocit, že se ve vztahových věcech motám pořád dokola a nevím, jak z toho ven. Asi 4krát za sebou se mi stala stejná věc... Muži mě poznají, jsou mnou nadšení (podle jejich slov), ale netrvá to dlouho (třeba jen týden) a loučí se se mnou se slovy, že jsem úžasná ženská, která si zaslouží někoho lepšího a chtějí zůstat přáteli. Ve většině případů to ale končí tak, že po čase po mě opět touží, omlouvají se, prohlašují se za hlupáky, protože až po čase pochopili, co ve mně ztratili a touží vrátit čas atd. A jsou nešťastní, že to nejde... Nechci hledat chyby v těch mužích, i když si myslím, že bychom měli být zodpovědní za to, co sami děláme. Chci ale chyby najít i u sebe... Chci přijít na kloub tomu, proč se mi nedaří navázat normální plnohodnotný vztah...

Odpověď

V temné a nepřehledné oblasti vztahů budete neustále narážet na hromadu nejasností, neupřímností, polopravd, zamlčování, mlžení a lží. V tom se vztahy hodně podobají politice. Když budete chtít vědět, jaký je kdo politik, stačí, když se podíváte na jeho partnerské vztahy. A často se přitom neubráníte lehkému výkřiku zděšení. Většinou člověka můžete odhadnout podle toho, jestli ve svých nejbližších vztazích hrál nebo hraje roli šťastného, vševědoucího a rozhodného krále nebo Hloupého Honzy a podle toho můžete snadno odhadnout, jakou roli se nám bude snažit předvést v politice. Nikdo asi nechce, aby jeho zájmy zastupoval Hloupý Honza, který se ochranitelsky stará hlavně sám o sebe, i když to tak občas vypadá, ale čas všechno posunuje ve prospěch skutečných králů. Pokud muž nešetří pochvalnou řečí, může to myslet upřímně, ale může také lichotit, aby něčeho dosáhl. Ale, i když se rozplývá nadšením, buďte si jistá, že jeho zrak je ostrý a kritický. Mužský zrak je zvláštní orgán, který by zcela jistě zasluhoval zvláštního vědeckého zkoumání. Není sice tak ostrý, jako zrak orlí nebo jestřábí, kdyby se muž na Václavském náměstí díval dolů od Muzea směrem k Můstku, což činí asi 800 metrů, zřejmě by nezaregistroval drobného hlodavce, přebíhajícího přes chodník. I na krátkou vzdálenost je muž schopen přehlédnout menší dítě, klidně vám při nastupování do autobusu šlápne na psa, protože ho prostě nevidí. Jakmile se ale v okruhu zmíněných osmi set metrů objeví mladá, dobře rostlá žena nebo jakákoliv použitelná dívenka, zaostří heterosexuálův zrak naprosto dokonale. Někdy i navzdory většině vrozených, či získaných očních vad. Možná by bylo docela praktické, kdyby se dioptrická síla mužských brýlí popisovala stejným způsobem, jaký se používá u velikosti podprsenek. A, B a tak dále, takže například pět dioptrií s cylindrickou vadou by bylo DD, čili velikost, kterou dotyčný ve svém okolí nepřehlédne ani v případě, že je bez brýlí.
Dalším zajímavým faktorem je obzvláštní citlivost mužského oka na tělovou barvu. Ani ultrafialové světlo nezaútočí na mužskou sítnici tak intenzivně, jako dobře trefená tělovka. U nás máme trafiku, na kterou někdo naistaloval poutač, který je modrý a na modré barvě je něco napsané černými písmeny. Z hlediska využitelnosti zmíněného poutače jako reklamy, je to fatální chyba. Vyhozené peníze za modrou barvu. Kdyby byla základní barva tělová nebo žlutá, tak máte jistotu, že si to všichni lidi včetně mužů, jejichž pozornost se na jiné, než sexuální, automobilistické a sportovní objekty jen těžko chytá, přečtou. A spojení červeného tučného písma se žlutým podkladem, to už je pro chlapa na podvědomé úrovni něco jako příslib orálu. Ale to všechno by se mělo už dávno učit na školách a ne nějaké nicneříkající goniometrické funkce...
Takže jsme zůstali u toho, že muž si obvykle objekt svého zájmu velmi rychle ohodnotí a zbývá ještě dodat, že svůj první dojem už příliš nemění. To byste musela být oblečená ve špinavém pytli od brambor nebo byste na sobě musela mít skafandr, aby bystrému mužskému oku něco uniklo. Většina mužů ovšem nepočítá s tím, že ve vznikajícím vztahu hraje velkou roli přizpůsobivost a zvyk. Je tedy možné, že se s někým seznámíte, v podstatě se mu líbíte, ale přesto má vůči vašemu zjevu nějakou menší výhradu. Někdo je například na blondýny, takže tmavý vlas ho nijak zvlášť neoslovuje. Vztah s tmavovláskou mu ale naleje odvahu do žil, takže si řekne, tady jsem byl docela úspěšný, tak to zkusím ještě o dům dál, třeba narazím na nějakou bloncku... Vám ale řekne, že jste naprosto úžasná, tak úžasná, že si musíte najít někoho lepšího, než je on a tiše zmizí. Je to jako když hledáte zaměstnání a při výběrovém řízení vám řeknou že jste byla naprosto nejlepší, všechny jste udivila svými vědomostmi z oboru, stejně tak jako znalostí jazyků a zručností při zacházení s výpočetní technikou, byla jste ze všech nejlepší, takže by vás pro tuto práci byla vlastně škoda, čili na to místo vezmou nějaké nemehlo a vám popřejí mnoho životních úspěchů, bohaté Vánoce, šťastný Silvestr a zajímavou práci, kterou se vám určitě podaří sehnat někde jinde. Ve skutečnosti vás ale nevezmou, protože se manželka generálního ředitele málem posrala, když vás viděla. Občas se stane, že muž vztah odmítne, protože se v tu chvíli přecení a přecení se, protože mu k tomu vy sama dáte impuls. Potom to končí tak, že se dotyčný s lehkými, či těžšími popáleninami, které získal při pokusech o jiné vztahy chce opět vrátit. Zde hraje svou roli výše zmíněný faktor zvyku a podmíněný reflex automatického přizpůsobení se výhodným podmínkám. Vy ale (z naprosto pochopitelných důvodů, nejednal bych jinak) jej stručně a ladně pošlete někam (jinam). To je asi schéma, nad kterým by se vyplatilo lehce popřemýšlet, protože k tomu, aby se nenaplnilo, někdy stačí říct, já vím, co všechno mohu nabídnout a co těžko najdeš někde jinde, ale ode mě se odchází pouze jednou. A vlasy se dají poměrně snadno zesvětlit nebo i prodloužit. Takže, než se rozhodneš k něčemu, co se už nedá vrátit, zkus nejdříve použít hlavu. I kdyby to bylo poprvé v životě.
Co by na to asi řekl Jack? Jack byl náš stafík, neboli amstaf, čili americký stafordšírský teriér. Jeho heslem bylo, přijdu, kousnu a vidím, ne?
Jack: "Pokud něco popadneš, tak to drž a nepouštěj. Velox consilium sequitur poenitentia, zbrklého rozhodnutí budeš litovat."

 

Další ukázka mé práce z doby, kdy jsem pracoval jako režisér Krátkého filmu Praha ve Studiu Jiřího Trnky, ano, chceme-li to tak nazvat, byla to práce pro svým způsobem "vyvolené", protože nás, mladších režisérů, tam bylo na stálý pracovní poměr zaměstnaných jen pár (Igor Ševčík, který je už po smrti a Petr Sís, který ještě žije, ale v Americe, animaci ani natáčení filmů se už dávno nevěnuje, ale vždycky, když je příležitost, tak Petra zvou na rozhovory do televize, aby vyprávěl o tom, jak za posledních deset let ilustroval jednu knížku pro děti, která ještě nevyšla, ale asi je to nějak přínosné pro širší davy). Ve studiu Jiřího Trnky jsem natočil pět autorských filmů a režijně jsem spolupracoval na večerníčcích pro děti, děti potom trpěly nespavostí, ale to už je zase povídání na téma dětské psychologie. Filmy, u kterých jsem pracoval jako výtvarník-fotograf byly svým způsobem zvláštní a jsou dodnes nenapodobitelné, od toho se tomu kdysi říkalo "umění", od slova "umět", dnes už bohužel nemám žádnou jinou příležitost o tom pohovořit, než na svých stránkách, nicméně je jasné, že se právě zde začala uplatňovat moje znalost symboliky a speciálních natáčecích technik. Ale ještě důležitější je fakt, že dnes už na to každý sere. Myslím, že kultůra je v česku totálně v prdeli, takže už ani nemá cenu se tím nějak do hloubky zabývat. Je zajímavé, že dříve, když někdo něco zajímavého nebo užitečného uměl, tak ostatní chvíli zírali a potom se hned našla hromada těch, kteří se to také chtěli naučit. A byli ochotní si to vyzkoušet a byli ochotní se i učit. Což zase není až tak jednoduchý proces, jak se může na první pohled zdát. Dnes zůstane jen u toho zírání a závěrečného konstatování, aha, debilovi se podařilo stáhnout nějakou zajímavou aplikaci.

 
 

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

https://www.facebook.com/raven.argoni

https://www.facebook.com/Raven-Argoni-449685995157461/

Další důležité informace najdete zde (stačí kliknout)

Dále vaší pozornosti doporučuji

http://www.blesk.cz/tag/raven-argoni/1

www.tarotgroup.cz

www.monicastar.cz

www.mcmag.cz

http://www.dobrakartarka.cz/