Sex vs. vztahy

Dotaz

Ráda čtu tvoje články a protože mám už delší dobu taky nějaké problémy, rozhodla jsem se ti napsat. Věřím, že mi pomůžeš a něco poradíš. Jsem podruhé vdaná a se svým nynějším manželem jsem čtyři roky. Před dvěma lety se nám narodila dcera, kterou si tak přál. A tím to asi všechno začalo. Do té doby jsem si s ním připadala jako v pohádce a dnes spolu skoro ani nemluvíme. Asi tak před rokem jsem si všimla, že se začíná upínat víc na svoji práci a na nás už mu nějak nezbýval čas. Když jsme si o tom promluvili, tak se to na chvíli urovnalo. Pak mi začal lhát a už to jelo. Prostě ho vždycky prokouknu a hlavně mu už nevěřím. Začal zničehonic kouřit, i když ví, že to nesnáším. Nemůžu mu dát ani pusu, zvedá se mi z toho žaludek. A tak jsem ho měla ráda. Strašně se změnil a začíná se mi celkově hnusit. A aby toho nebylo málo, tak se mnou už skoro nespí. Několikrát jsem ho nachytala, jak se dívá na porno. Asi se mu to líbí víc než se mnou. Já jsem byla vychovaná v puritánské rodině, takže nějaké sledování porna mi nic neříká. Naopak je mi to hnusný, on to ví a nedokáže to pochopit. Nechápu, proč to dva roky bylo perfektní a teď se to najednou všechno tak změnilo. Nejhorší je, že on si stále myslí, že je všechno v pořádku a odmítá se mnou na tohle téma komunikovat. Chodila jsem půl roku do manželské poradny, ale ani tam mi nedokázali pomoct. Říkali, že je to klasický příklad chování podnikatele a že buď si na to zvyknu nebo časem odejdu. Sice mi pořád tvrdí jak je rád, že je se mnou a jak si mě váží. Já už mu ale nevěřím. Připadám si, že jsem mu dobrá akorát jako kuchařka, hospodyně, pradlena a vychovatelka jeho dítěte. Ale na to aby mě pomazlil, nebo se se mnou pomiloval, to si radši pustí kazetu s pornem a udělá si to sám. Chybí mi jeho obětí a to jak jsme se pořád pusinkovali. Všichni nám to záviděli, prý jaký jsme dokonalý pár, no a jak to dopadlo. Je mi strašně smutno, vůbec se už nesměju jsem prostě otrávená životem a nevím co mám dělat. Navíc se teď začal chovat ještě podivněji. Myslím si, že někoho má ale už mě nebaví ani to zjišťovat. Nevím, co mám dělat.

Odpověď

Je to téměř klasika, že se po narození dítěte odsouvá sexuální život na druhou kolej, někdy až do depa, někdy se linka zruší a každý se musí dopravovat po svých. Samozřejmě jako vždy zde hraje svou roli několik životních změn a podle toho, jak je kdo vychovaný, vidí jednu změnu jako nejdůležitější. Je to především nedostatek času, potom je to zpravidla změna v používání antikoncepce, změna v psychice (účelu bylo dosaženo, není důvod proč ty směšné pohyby znovu opakovat) a bohužel také změna (většinou k horšímu) fyzického vzhledu. Povadlé břicho a rosolovitě zbytnělé hýždě se těžko opěvují, pokud tedy člověk není zrovna dekadentním fotografem nebo prospěchářem, který si potřebuje někoho s povislými hýžděmi naklonit. Podle mého názoru by bylo docela zajímavé zamyslet se nad tím, proč se hodně k horšímu po porodu mění prosté vesnické i městské dívky. Často je vidět krásnou holku, která by se mohla stát slavnou modelkou, múzou nesmrtelných umělců, ozdobou titulních stránek, prostě by mohla zasáhnout do dějin spotřebního umění nebo by alespoň mohla mít svou vlastní televizní show, což většinou kvůli nějaké srandovní výchově neudělá nebo jí to prostě nevyjde. Takže se rychle vdá, pokud možno za nějakého podnikajícího zajištěnce pod penzí, založí rodinu, povije dítě a ve věku dvacet až pětadvacet let už vypadá na usedlou čtyřicátnici, která má svá nejlepší léta dávno za sebou. Muž, který sňatek s původní kráskou bral dejme tomu jako manželsko-ekonomickou smlouvu o vzájemné pomoci, se ocitá v šoku nad rychlou devastací biologického materiálu, jehož se dosud cítil být šťastným vlastníkem a na povrch reality se začínají klubat partnerské problémy. Na druhou stranu je zajímavé, že na dívkách ze show-businessu se těhotenství a porody tolik nepodepisují. Tělo se rychle vrací do původní podoby, jakoby touha po vlastním úspěchu měla ty nejlepší regenerační účinky. S tím samozřejmě souvisí i pozitivní přístup k sexualitě a schopnost rozpoutat v partnerovi téměř sebezničující vášeň.

V popisovaném případě je hodně pravděpodobné, že muž, pro kterého je sexualita v životě hodně důležitá, se cítil po porodu dítěte odstrčený a zbytečný. Je možné, že mezi partnery došlo několikrát za sebou k říznému nedorozumění ohledně domluvy nových podmínek dosažení sexuálního souznění. Pro ženu sex pokračuje rodinou, dítětem a přítomností milujícího manžela, který se o všechny vzorně stará, tak nás to alespoň učí klasická červená knihovna. Ve skutečnosti je všechno až nepochopitelně pochopitelně individuální. To, co je v životě nejdůležitější a co se v žádných školách po celém šírém světě neučí, je schopnost domluvit se s ostatními. Ne schopnost vnutit tomu druhému svou vůli, ale skutečně se s ním domluvit, i v tom směru, že když mi lehce naznačí, že se mu něco nelíbí nebo něco nechce dělat, tak ho k tomu nenutím a pokud chce pracovat na rozvoji své osobnosti, tak mu v tom nebráním (samozřejmě i zde jsou určité výjimky dané soužitím ve společnosti, jako například hra na hudební nástroje, třeba na bicí nebo na saxofon v tenkostěnném paneláku, ale to se většinou dá odhadnout). Žádný člověk by ale neměl mít právo omezovat kohokoliv druhého v poznání a poznávání bez výjimky naprosto čehokoliv. Nedovedu si představit, že bych třeba svoji ženu okřikl, kdybych jí přes rameno zahlédl, jak si prohlíží z mého hlediska „nevhodné“ internetové stránky. Co je mi do toho? Já bych asi nikdy „neokřikl“ ani dítě, natož dospělého svéprávného jedince. To bych si připadal jak debil. Ale každý si v tomto směru volí svou životní cestu sám. Ale nesmí potom naříkat, že si občas připadá jako osamělý přespolní běžec. I kdyby partnerka seděla nad internetem až do svítání, rozhodně by mi to spánek ani v nejmenším nenarušilo. Z esoterického hlediska souvisí pocit z nedostatku komunikace s nutkáním sáhnout po cigaretě. Nad tím bych se asi taky lehce zamyslel.

Co by na to asi řekl Jack? Jack byl náš staford, který nedostatky v komunikaci obvykle řešil nakousnutím nějakého zajímavého konverzačního tématu.

Jack: "Třeba slušně zaštěkám, opravdu si myslíte, že pes, který štěká, nekouše? Canes plurimum latrantes raro mordent? Nebo raději chcete, abych přestal štěkat? Možná to bude platit i pro vztahy - rychlá přestřelka, tedy slovní, může zabránit přestřelce skutečné."

 

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

https://www.facebook.com/raven.argoni

https://www.facebook.com/Raven-Argoni-449685995157461/

Další důležité informace najdete zde (stačí kliknout)

Dále vaší pozornosti doporučuji

http://www.blesk.cz/tag/raven-argoni/1

www.tarotgroup.cz

www.monicastar.cz

www.mcmag.cz

http://www.dobrakartarka.cz/