Sex vs. vztahy

 
Dotaz

Je mi 20 let a chodím 3 roky s přítelem, kterému je 23 let. Posledních, asi tak 6 měsíců se opakuje pravidelně tatáž situace. V pátek večer jde na pivo a vrátí se kolem druhé ráno, totéž v sobotu. V neděli brzy ráno, když se vrátí z hospody, se mi začne omlouvat, že ví, že to přehnal, prý ať se na něj nezlobím. Nakonec slíbí, že mi příští víkend vynahradí. Další víkend se však celá komedie opakuje.
Když mu vyčtu, že se hospody stávají jeho druhým domovem, oponuje mi, že je přece mladý a chce si užít. Má obavy, že až mu bude 30, tak se do hospody už nedostane a nic si neužije.
Chtěla bych to s ním nějak vyřešit, ale nechci ho vydírat stylem, buď já nebo pivo. Poradíš mi?

Odpověď

Tvůj přítel má samozřejmě naprostou pravdu. Musí využít každé chvíle, pod heslem teď a tady. Až bude starší, tak ho už do hospody pravděpodobně ani nepustí. Nevím, jestli jsi byla někdy v pátek nebo v sobotu večer v hospodě, ale tam skutečně sedí jeden mladý člověk vedle druhého, všem je tak kolem dvacítky, popíjejí pivo, protože pivo je dobré na trávení, působí proti rakovině a navíc má silné antidepresivní účinky. Pivo je vlastně lék, už delší dobu se ve vědeckých a dietologických kruzích diskutuje o tom, že by se některé značky piva měly vydávat na zdravotní poukázky. Takže se jistě již brzy dočkáme toho, že konzumaci piva budou hradit polepšovny, eh, co to píšu, pojišťovny, které budou rovněž vyrovnávat případné škody, kterých se pojištěnec dopustí při cestě domů, od úsměvného znečištění taxíku až do výše dvou miliónů korun na případných hmotných škodách.
Pivní psychoterapie většinou probíhá tak, že se skupinka mladých lidí pod vedením zkušeného terapeuta (dříve se těmto psychologicky vyškoleným odborníkům lidově říkalo hostinský) uvede pomocí lehké psychotropní drogy (většinou je to Pilsner Urquell) do změněného stavu vědomí, kterému se říká chanelling, je to od slova tunelování, ale nemá to nic společného s finančními transakcemi. Nanejvýš dojde k vytunelování peněženky postiženého, ale to většinou nastává až ke konci seance. Během chanellingu se účastníkům pivního rituálu otevírá třetí oko, kterým potom mohou ostřeji nahlédnout do zrůdné tváře tvrdé reality. Je to zvláštní, dosud ne zcela objasněný jev, ale prohlédnuvší subjekt náhle spatří pravdu, i kdyby byla sebelépe skrytá, či schovaná pod pláštíkem líbivé politiky, či chlácholivého ekologického hnutí. Celý svět je náhle jasný, poznatelný a vysvětlitelný. A samozřejmě i kritizovatelný. Z fyziologického hlediska dojde k dokonalému propojení vrchní a spodní poloviny mozku a občas nastane i zvláštní, metabolický efekt, projevující se snahou trávicí trubice, bleskurychle se obrátit naruby. Žádný z uvedených pocitů ovšem není zadarmo. Nastává klasický pocit ztráty rovnováhy, harmonie a společenské identity. Po zaplacení sezení se každý sám za sebe stává účastníkem přechodového rituálu, jenž spočívá ve snaze dostat se z chrámu pravdy opět domů. A to je přesně ten moment, kdy se tvůj pivní jogín po tuhém tréninku vrací do hnízda. Kdybys ho lépe chápala, pomohla bys mu bez velkých komentářů a plačtivých řečí do postele a alespoň mu zula boty.
Když má člověk problémy, může je buď řešit nebo si hrát na jejich řešení. V případě hospod a restaurací a dříve i pravidelného chození do kostelů se kolektivní verbální psychoterapií člověk zbavoval břemene těžko řešitelných problémů. Při tomto přístupu k životu se problémy neřeší, ale člověk se zbavuje jejich tíhy. Vlk se nažere… Odpovědět na otázku, co je lepší, jestli řešit nebo zapomenout, není tak úplně jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Žijeme způsobem života, který by se dal nazvat kořistnickým. My všichni, kteří se máme ekonomicky dobře v tom smyslu, že patříme nejen k horní polovině, ale dokonce k nejvyšší desetině všech lidí, žijících na současném světě, jsme vlastně násilníci, zloději a vrazi. Proč? Protože není možné si něco vzít tak, aby to tam, dříve nebo později nechybělo. Z tohoto hlediska se nedivím, že tolik lidí ve vyspělých společnostech má mindráky, noční děsy, deprese a myšlenky na sebevraždu. V podstatě celá filosofie a náboženství není o radosti ze života, ale o přípravě na smrt a o odpuštění hříchů, jichž jsme všichni nositeli. A je pravda, že v dnešní zamotané situaci už jen tím, že existujeme, utlačujeme a poškozujeme celou řadu dalších živých bytostí na této planetě a je dokonce možné, že se na nás tyto bytosti zlobí... Takže citliví lidé si občas potřebují uklidnit nervovou soustavu, k čemuž jako lék je nejlepší alkohol. V pivu toho alkoholu moc není, asi dvě procentíčka, ale jsou tam ještě jiné omamné látky, chemici by se v tom raději neměli moc šťourat, nicméně pivo jako mozková guma se osvědčuje více než jiné drogy nebo jakékoliv náboženství. A ještě jedna praktická otázka - zkusilas někdy jít s ním? Jsi také mladá a také by ti mohla uniknout vzácná příležitost seznámit se s pivními souvěrci. Máš přece stejná práva jako tvůj partner. Na poznání i na pivo. A třeba i na pozvání na pivo, ale také se může stát, že když za ním nečekaně přijdeš, spatříš realitu desátého stupně tvrdosti, protože u toho chlastu nemusí být jen samí chlapi.
Co by na to asi řekl Jack? Jack byl náš staford, který pivo nepil a o alkoholu si myslel, že je dobrý pouze jako dezinfekce na ošetření následků po otevřenější diskuzi s kolegou.
Jack: "Vinum lac senum, víno je mléko starců. Kdoví, co platí o pivu, jestli je to mléko mladší nebo střední (de)generace, fakt nevím, ale nedávno jsem četl celou řadu pádných důvodů, proč by se nemělo pít mléko. Páníček se tomu směje a říká, že jednou se dočteme varování, abychom nepili mléko kvůli vysokému obsahu alkoholu a nikotinu."

 

 

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

https://www.facebook.com/raven.argoni

https://www.facebook.com/Raven-Argoni-449685995157461/

Další důležité informace najdete zde (stačí kliknout)

Dále vaší pozornosti doporučuji

http://www.blesk.cz/tag/raven-argoni/1

www.tarotgroup.cz

www.monicastar.cz

www.mcmag.cz

http://www.dobrakartarka.cz/