Sex vs. vztahy

 
Obsese - mor na vztahy
 - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Obsese je v psychologii popisována jako nutkavé jednání. Typický obsedantní neurotik si například musí pořád dokola umývat ruce, protože má dojem, že si z nich nemůže dokonale spláchnout mýdlo. I když má už ruce opláchnuté až na kost, jeho neuróza ho nutí oplachovat si je zas a znovu. Může tak strávit klidně několik hodin nebo celý den. Obsese jdou dost těžko odstranit a mají tendence se vracet. Málo pomáhá psychoterapie, málo pomáhají medikamenty. Jakmile někdo začne podléhat nutkání před každou návštěvou pečlivě utírat v pokoji prach, uslyšíme podezřelý šramot i ze zatlučené rakve v den jeho pohřbu.
Možná se usmíváte a říkáte si, že máte štěstí, že na nic podobného netrpíte. Ale pozor, projevy obsedantní neurózy mohou být hodně různé, často zdánlivě nevinné. Jak je rozeznáme? Základem této poruchy chování je opakování. Zvláště když se jedná o opakování činnosti, kterou stačí vykonat jednou, například odcházíme z bytu a zamkneme dveře. Je zbytečné zamykat dveře dvakrát nebo třikrát, či dokonce desetkrát za sebou. Obsedantní neurotik, neboli anankast po sobě překontroluje zamčené dveře třeba i dvacetkrát a přesto je znovu odemkne a zamkne v marné snaze získat jistotu, že lépe se to už zamknout nedá.
Mnohokrát se stane, že se nám něco líbí, chtěli bychom si to koupit, ale nemůžeme, například v případě lamborghini, ferrari nebo tryskového letadla, protože na to prostě nemáme nebo si to už koupil někdo jiný a zboží není na skladě, což se často stává ve světě módy, módních doplňků, ale i kosmetiky, prostě se občas musíme smířit s tím, že je něco vyprodáno nebo se na nás nedostalo. Normální člověk to jakž takž skousne, občas si zanadává nebo pozasteskne, jinak je tomu ovšem u člověka, kterým zmítá obsedantní neuróza. Postižený se musí k hořkému tématu stále znovu a znovu vracet, aniž by si uvědomoval, nakolik obtěžuje své okolí nebo svého partnera.

„Ach jo, jak by se mi hodila ta krásná kabelka a oni ji už nemají..."
„No tak budou mít zase nějakou jinou kabelku."
„Ale už ne tak krásnou jako byla tahle."
„Možná ještě krásnější, vždyť už těch kabelek máš třicet nebo čtyřicet."
„No a? Každá je k jiné příležitosti a zrovna tahle byla jak stvořená do divadla, no nic, co nadělám, budu holt bez kabelky. Všechny ženský mají kabelku, jenom já ne. Teď kvůli tomu nikam nemůžu."
„V sobotu máme domluvenou návštěvu u Vency a Jarky Bucharových."
„No vidíš a zrovna tam by se mi ta kabelka hodila. Víš, jak mi Jarka naposledy ukazovala tu falešnou vuittónku od Vietnamců a jak na ni byla pyšná. A teď si představ, že bych na ni vytáhla pravou birkinku. Ta by čuměla."
„Kdo? Ta birkinka?"
„Ještě si dělej srandu, ty debile, ty nic nepotřebuješ, ale já jsem bez kabelky úplně nemožná!"
 
A takhle to jde pořád dokola. Den za dnem, týden za týdnem.

Two years later

„Dneska je ale krásný den."
„Jo. A byl by ještě krásnější, kdybych měla tu kabelku. Však ty víš, o který mluvím. Jak jsi mi ji tenkrát nekoupil, protože seš holá prdel."
Jsou to nekonečné diskuse, které se točí stále dokola kolem věcí, které jsou pro jednoho dávno uzavřené, pro druhého stále žhavě aktuální. Z obecného hlediska ale naprosto zbytečné, zvláště, když nejde o život, ani o zdraví, ale jen o peníze, které neexistují nebo někde chybí.

Zvláštním druhem obsese je nutkavé nakupování. Obchodní centra často využívají skutečnosti, že tato úchylka je hodně rozšířená, o mnoho víc než AIDS, ale s podobnými fatálními následky. Nutkavým nakupováním trpí většinou ženy, i když se nevyhýbá ani mužům. Je to prostě nemoc. Jakmile postižený vstoupí do obchodního centra (pokud se jedná o snadno přístupnou zastřešenou plochu, stačí když venku trochu sprchne), neodejde jinak, než s prázdnou peněženkou. Pokud se pod stejnou střechou nachází automat na prachy, tak odejde s přepísknutým kontem. Je celkem šumák, jaká kravina mu padne do oka, musí ji mít. V partnerství to znamená dlouhé, otravné diskuze na časem již notně okousané téma:
„A opravdu nemáš ještě nějaké peníze? A z konta jsi už všechno vybral? A nemůžeš ho přečerpat? Třeba by nám někdo půjčil... zkus zavolat Lojzovi, jestli by ti nepůjčil deset litrů do příštího týdne, já si na to vydělám, z toho nemám strach..."
Pokud se s takovým případem setkáte, rychle si rozmyslete, zde skutečně musíte v obsesí poznamenaném vztahu pokračovat. Nutkavá jednání, stejně jako projevy patologického strachu či příznivý vztah k alkoholu nebo k drogám jsou snadno rozpoznatelné. Jakmile je u svého potenciálního partnera/partnerky zaregistrujete, prchejte jako Orfeus z podsvětí, na nic dalšího nedbejte a za žádnou cenu se neohlížejte, byť by zvuky, vydávané postiženým a právě "opouštěným" partnerem zněly sebevábněji či sebenaléhavěji.
Možná to bude znít trochu poťouchle, ale za léta praxe jsem si všiml, že skoro všechny partnerské (milostné) vztahy jsou položené na základním schématu postižený - ošetřovatel. Samozřejmě za normální situace za vás žádný ošetřovatel nebude platit dluhy, ani vám nebude za své peníze, které má na nájem, tramvajenku/lítačku a na mobil kupovat kabelky od Louise Vuittona. Jiná je ovšem situace mezi manžely a mezi lidmi, kteří žijí v oficiálně posvěceném partnerství.
Přemýšlejte a meditujte, až se z vás bude kouřit, co vám může přinést vztah, který není oficiální, na rozdíl od vztahu, který je oficiální a je spojený se zásnubami, manželstvím, bydlením ve společném bytě, vlastnictvím společné firmy, registrovaným partnerstvím, společným kontem či autem...
Co když vůbec nevidíme realitu? Myslíme na sex a mluvíme o citech, ale ve skutečnosti jde o obchod a marketing. Kdyby se vypočítal finanční nebo ekonomický obrat, který se uskutečnil právě jen díky současně existující formě partnerství, bylo by to zcela jistě hodně zajímavé číslo. Představte si, že by neexistovalo manželství, v němž nejčastěji dochází k násilnému vynucení nechtěného ekonomického obratu. K finančnímu obratu však dochází nejenom v manželství, ale i před ním a po rozvodu (majetkové řízení, alimenty, výživné, odstupné, honoráře ostřelovačů a placených společnic, účty za jedy, poplatky bankám za výplatu životních pojistek, platy právníků a notářů). Dá se s naprostou jistotou tvrdit, že zájem na oficiální glorifikaci jakéhokoliv vztahu má především stát a státní finanční politika.
Ekonomicky hrůzná představa - obrovská skupina lidí nic nekupuje, protože už všechno mají a jsou normální, takže je jim jedno, jestli ladí se sezónou nebo se jim vysměje módní policie. Protože jsou nezávislí, nenechají se od nikoho nutit k nesmyslnému utrácení. A potom je tu druhá obrovská skupina lidí, která nic nekupuje, protože na to prostě nemá.
Finance žijí z obratu, od toho se penězům říká oběživo. Peníze jsou krví ekonomiky a aby tato krev proudila, je dobré využít všech prostředků. Včetně toho, že se ovečkám ve stádě nabulíkují vymyšlená partnerská pravidla o nevěře, o morálce, o zodpovědnosti a o tom, co se dělá a nedělá, co se sluší a nesluší, i kdyby to nesouhlasilo s tím, co přirozeně cítíme.
Takže, buď se nechám znásilnit a budu platit jak mourovatý za horu nesmyslů nebo se budu chovat přirozeně, čili budu porušovat pravidla, za což opět budu tvrdě platit! Je to skoro, jako kdyby člověk musel platit daň za sexuální cítění. Ještě jednou se odvolávám na model Jan Saudek - pro jedince je nejjednodušší a přináší největší uspokojení, ale pro celek a pro ekonomiku státu je tento model zdrcující. Je teď otázka, jestli se chcete obětovat pro celek nebo si žít podle toho, jak to sami budete cítit a chtít.
 
 
Jak to vypadá, když se v jihlavské ZOO sejde množství různých organizmů. A mikroorganizmů. Akorát ty "mikro" nejsou vidět.
 
 

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

https://www.facebook.com/raven.argoni

https://www.facebook.com/Raven-Argoni-449685995157461/

Další důležité informace najdete zde (stačí kliknout)

Dále vaší pozornosti doporučuji

http://www.blesk.cz/tag/raven-argoni/1

www.tarotgroup.cz

www.monicastar.cz

www.mcmag.cz

http://www.dobrakartarka.cz/