Bruce byl obyčejný chlapec, kterého poškodil doktor. Jako malý měl Bruce potíže s močením a doktor si bůhvíproč myslel, že mu pomůže obřízka. Zákrok ale nezvládl, nějak mu ujela ruka a chlapci odstranil celý penis. Aby svůj omyl napravil, rozhodl se Bruce v jeho 22 měsících vykastrovat a rodičům doporučil, aby Bruce vychovávali jako dívku. Bruce dostával ženské hormony a všichni se k němu chovali jako k dívce. Pro doktory to byl triumf vědy nad přírodou – dokázali, že výchova může převážit nad dědičností. Lidé jsou ale složitější, rodí se s pudovými sklony jako samci nebo samice, společnost sice ovliňuje mnohé, učení také člověka ovlivní stejně jako výchova, ale základní sklony, predispozice mají svůj biologický původ.
To, jak se cítíme, způsobuje hormon, zvaný testosteron. Tajemství jeho působení je globální, samičky, ovlivněné testosteronem se chtěly pářit jako samci. Pokusy prokázaly, že testosteron v děloze určuje identitu člověka.
O případu malého Bruce se diskutovalo, stal se mezinárodní vědeckou senzací. Bylo dokázáno, že ať už se narodíme jako cokoliv, vše lze anulovat výchovou, dokonce i pohlavní chromozomy, hormony, vše lze zdolat a změnit socializací. Děti se rodí jako nepopsaný list a do dvou let jsou pohlavně indiferentní, neurčití.
Smutnou skutečností se ale ukázalo, že přece jenom muži a ženy mají různé mozky – jinými slovy, pohlavní identita je zapsaná do mozku. Takže naše pohlavní identita vzniká už před narozením, je ustanovena v děloze, nelze anulovat výchovou, takže se neutrální nerodíme. Ale zpátky k rostoucímu Bruceovi – byla z něho Brenda, která ho proslavila po celém světě. A přišel čas vystoupit na veřejnost. Prohlásil, že nerad jako holka jednal, neztotožnil se nikdy s tím, že je holka, byl nešťastný a i když doktor říkal, že to přejde, tak když se dostal do puberty, nemohl se líčit, protože si jako chlap připadal jak šašek. I když se snažil sebevíc, aby udělal doktorům radost, nevyšlo to. Prohlásil, že jako Brenda nikdy nebyl šťastný a pokud se mu nepodaří pomocí plastických operací, aby se z něho opět stal muž, tak si raději podřízne krk. Což nakonec udělal. Takže, než dáte svého synka podřezat… pardon, obřezat, raději si všechno důkladně rozmyslete.

Raven